Trwa ładowanie...
d3ctbkw

Ministrowie spraw wewnętrznych o zarządzaniu strefą Schengen (komunikat)

...

Share
d3ctbkw

14.12. Warszawa - MSW informuje:

Wzmocnienie zarządzania strefą Schengen jednym z głównych tematów Rady ministrów spraw wewnętrznych 13 grudnia w Brukseli.

Ministrowie spraw wewnętrznych pod przewodnictwem Jacka Cichockiego ministra spraw wewnętrznych RP stwierdzili, iż wzmocnienie strefy Schengen wymaga zarówno poprawy działania w zakresie mechanizmu ewaluacji Schengen, jak i zastosowania odpowiednich środków w przypadku, jeśli któreś z państw członkowskich nie wypełnia dorobku prawnego Schengen. Wyznaczono dalsze kierunki prac, w szczególności odnośnie wprowadzenia klauzuli zabezpieczającej, zgodnie z sugestią Rady Europejskiej z czerwca br., w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Zarówno państwa członkowskie, jak i Komisja Europejska zgadzają się zasadniczo co do potrzeby wzmocnienia zarządzania strefą Schengen.

Na posiedzeniu Rady przedyskutowano także wyniki dotychczasowych działań i dyskusji nt. nielegalnej migracji. Ministrowie zgodzili się, że należy wypracować konkretne rozwiązania, na rzecz trwałego zidentyfikowanych problemów.

d3ctbkw

Po trudnych negocjacjach Rada podpisała Umowę dt. przekazywania danych o pasażerach linii lotniczych (tzw. PNR) pomiędzy Unią Europejska a USA. Kolejnym etapem prac będzie przekazanie projektu Parlamentowi Europejskiemu.

Posiedzenie było również okazją dla zaprezentowanie przez Komisję pakietu legislacyjnego Nowych Ram Finansowych w obszarze spraw wewnętrznych. Ministrowie rozpoczęli dyskusję w jaki sposób efektywnie wykorzystywać środki finansowe w latach 2014-2020.

Przedstawiony został także stan prac nad Wspólnym Europejskim Systemem Azylowym. Termin ostatecznego zakończenia prac został wyznaczony przez Program Sztokholmski na rok 2012. Zakończono już prace nad dyrektywą kwalifikacyjną, a także poczyniono znaczący postęp w pracach m. in. nad dyrektywą recepcyjną i rozporządzeniem Dublin, gdzie udało się przełamać impas w negocjacjach w Radzie i z Parlamentem Europejskim. Dalsze prace będą kontynuowane przez prezydencję duńską i cypryjską.

Grudniowe spotkanie ministrów spraw wewnętrznych było ostatnim podczas polskiej prezydencji w UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d3ctbkw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ctbkw