Moody's podtrzymał ratingi Banku BGŻ z perspektywą stabilną
Warszawa, 28.10.2014 (ISBnews) - Moody's Investors Service Ltd. potwierdził ratingi dla długoterminowych i krótkoterminowych depozytów Banku BGŻ na poziomie Baa3 / Prime -3 w związku z niedawnym przeniesieniem własności banku z Rabobanku Nederland na BNP Paribas. Moody's potwierdził również rating siły finansowej BGŻ (BFSR) na poziomie D, poinformował bank. Perspektywa dla wszystkich ratingów pozostaje stabilna.
Moody's skomentował, że zobowiązanie BNP Paribas do rozwijania działalności w Polsce znajduje odzwierciedlenie w przejęciu przez nią odpowiedzialności za większość źródeł finansowania od dotychczasowego właściciela banku oraz w zamiarze połączenia banku z BNP Paribas Bank Polska w 2015 r. (z zastrzeżeniem uzyskania akceptacji od regulatora).
"Moody's potwierdził również rating siły finansowej banku (BFSR) na poziomie D, który odpowiada podstawowej ocenie kredytowej (BCA) na poziomie ba2, biorąc pod uwagę oczekiwanie agencji, że w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy wyniki finansowe BGŻ pozostaną współmierne z aktualnym poziomem ratingu" - czytamy w komunikacie.
Agencja nadal podtrzymuje wysokie oczekiwanie wsparcia ze strony BNP Paribas, czego konsekwencją jest podniesienie o dwa poziomy wsparcia dla długoterminowego ratingu depozytów banku do Baa3, co jest porównywalne do ratingów przyznanych porównywalnym bankom w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, które mają zagranicznych właścicieli, podano także.
Poziom D ratingu siły finansowej, z perspektywą stabilną, w świetle przewidywanych wyników finansowych banku, w ocenie Agencji, jest na poziomie adekwatnym do bieżących ocen.
"Jednak Moody's zauważa, że rentowność banku może znajdować się pod presją z powodu ostatnich cięć stóp procentowych przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski" - czytamy także.
W październiku zarządy banków BGŻ i BNP Paribas Bank Polska uzgodniły i podpisały plan połączenia obu podmiotów, w wyniku którego powstanie Bank BGŻ BNP Paribas. Fuzja prawna Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska wstępnie planowana jest na pierwszą połowę 2015 r., po uprzednim uzyskaniu zgód, w tym także KNF. Do tego momentu oba banki działają, jako osobne podmioty i na dotychczasowych zasadach.
(ISBnews)