Moody's straszy obniżeniem ratingu. MF: zostali wprowadzeni w błąd
"Agencja Moody's została wprowadzona w błąd" - stwierdza Ministerstwo Finansów w komunikacie. "Mówiąc o obniżeniu ratingu, agencja oceniała propozycję, którą opisał jej dziennikarz, lecz która była zupełnie inna od prawdziwej propozycji Ministerstwa Finansów. Dodatkowo propozycja ta nigdy nie była nawet rozważana".
13.04.2013 | aktual.: 13.04.2013 14:07
Moody's po zapoznaniu się z prawdziwą propozycją Ministerstwa Finansów ocenił, że te zmiany w OFE, gdyby zostały wprowadzone, miałaby neutralny wpływ na rating.
Jaime Reusche, analityk Moody's Investors Service na Polskę, powiedział, że jeśli Polska zdecyduje się na przeniesienie części aktywów OFE w ręce państwa, to ryzykuje obniżeniem ratingu - podał w piątek 12 kwietnia TVN CNBC.
Zdaniem analityka taki ruch rządu oznaczałby, że rząd odchodzi od działań, które były dotychczas przyjazne rynkom i biznesowi.
Piotr Kuczyński z Xelionu ocenił w TVN CNBC, że słowa analityka z Mood's są przejawem lobbystycznego działania na rzecz OFE.
- Gdyby doszło do przejęcia części aktywów OFE przez państwo, zmniejszyłoby to zadłużenie kraju. Oświadczenie agencji Moody's jest zatem kuriozalne - powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. - Nie powinien rząd ulegać terrorowi jednej osoby - stwierdził Kuczyński. Dodał też: - Nie sądziłem, że lobby ws. OFE jest tak silne.
Słowa przedstawiciela Moody's odbiły się szerokim echem w Polsce. O szerszy komentarz zwróciła się do niego PAP.
Propozycja MF w sprawie OFE w krótkim terminie miałaby pozytywny wpływ na polskie finanse publiczne, a długim terminie zobowiązania państwa wzrosłyby, zatem w sumie wpływ propozycji na rating Polski byłby neutralny - ocenił dla PAP Jaime Reusche, analityk agencji ratingowej Moody's.
"Obecna propozycja, w jej obecnej formie, miałaby ogólnie neutralny wpływ na rating. Jeśli przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy przenieść się do państwowego systemu emerytalnego, wówczas w krótkim terminie wpływ na finanse publiczne byłby pozytywny, gdyż wzrosłyby przychody ze składek, ale w długim terminie zwiększą się zobowiązania państwa w formie przyszłych wypłat - napisał Reusche w komentarzu przesłanym PAP.
"Jedynie w przypadku nagłej, wymuszonej i pełnej nacjonalizacji prywatnego systemu emerytalnego, uznalibyśmy to za negatywne dla profilu kredytowego" - zaznaczył.
Resort finansów proponuje, aby na co ok. 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki członka OFE zaczynały być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego całość środków z OFE znajdowałaby się już w ZUS. Środki trafiające do ZUS byłyby rewaloryzowane.
Moody's jest pierwszą agencją ratingową, która skomentowała potencjalne zmiany dotyczące polskiego systemu emerytalnego.