Moody's umieścił ratingi 8 banków na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia
Agencja ratingowa Moody's Investors Service umieściła oceny wiarygodności kredytowej ośmiu polskich banków na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia. Decyzja dotyczy następujących banków: PKO BP, Pekao SA, BRE Bank, BRE Bank Hipoteczny, BZ WBK, BGŻ, Lukas Bank oraz EFL.
Agencja podała też w komunikacie, że jednocześnie zmieniła perspektywę długoterminowego ratingu depozytowego ING Banku Śląskiego na negatywną ze stabilnej. Moody's przypomniał też, że ratingi Banku Handlowego (A3/P-2/C-) i Banku Millennium (A3/P-2/D) umieściła na liście obserwacyjnej z perspektywą negatywną odpowiednio w marcu i kwietniu br. po obniżeniu ratingów ich inwestorów strategicznych.
Wszystkie oceny wiarygodności kredytowej Banku BPH (Baa2/P-2/D-) pozostają na liście obserwacyjnej z perspektywą pozytywną ze względu na zbliżające się połączenie z GE Money Polska, podał też Moody's.
Obecna decyzja nie wypływa z kolei na ratingi Getin Banku (Ba3/NP/D-), które już znajdują się na liście ze wskazaniem negatywnym. W odniesieniu do ratingów siły finansowej (BFSR), które zostały umieszczone na liście, Moody's zauważa, że w momencie, gdy polska gospodarka wchodzi w fazę spowolnienia, wzrasta prawdopodobieństwo ogłaszania niewypłacalności przez firmy, co oznacza, że można oczekiwać wzrostu strat banków z tytułu kredytów korporacyjnych. Z kolei rosnące bezrobocie i spadek cen nieruchomości spowodują prawdopodobnie wzrost strat także w portfelach kredytów klientów detalicznych.
"Oczekuje się, że te straty osłabią pozycje kapitałowe większości polskich banków na przestrzeni najbliższych dwóch lat. Moody's podkreśla, że już od pewnego czasu uwzględniał w swoich ratingach oczekiwane straty na portfelach kredytowych banków. Jednakże znacząco zwiększył poziom oczekiwanych strat ze względu na wciąż pogarszającą się sytuację w otoczeniu sektora" - głosi komunikat.
Komentując decyzje dotyczące ratingów depozytowych i dłużnych, agencja podkreśla, że w warunkach przedłużającego się kryzysu finansowego zdolność rządu i banku centralnego do wsparcia krajowych banków ulega zmniejszeniu. Moody's podjął decyzje w odniesieniu do następujących ratingów: PKO BP - na liście: BFSR na poziomie C. "Choć bank ma dominującą pozycję na rynku detalicznym oraz zdywersyfikowany portfel kredytów, ostatni gwałtowny wzrost rat w kredytach hipotecznych w walutach obcych pozostaje powodem do niepokoju" - czytamy w komunikacie. Decyzja dotyczy także ratingu dłużnego Aa2 oraz rating dla depozytów w walucie lokalnej Aa2.
Moody's podtrzymał rating dla długoterminowych depozytów w walutach obcych (A2) oraz krótkoterminowy rating depozytowy (P-1).
Bank Pekao SA - na liście: BFSR na poziomie C, długoterminowy rating dla depozytów w walucie lokalnej na poziomie Aa3, podtrzymane: rating dla długoterminowych depozytów w walutach obcych (A2) oraz krótkoterminowy rating depozytowy (P-1).
BRE Bank - na liście: długoterminowy rating dla depozytów na poziomie Aa3; podtrzymane: BFSR na poziomie D i krótkoterminowy rating depozytowy na poziomie P-2.
BRE Bank Hipoteczny - na liście: BFSR na poziomie D; podtrzymane - ratingi depozytowe (Baa3/P-3).
Bank Zachodni WBK - na liście: BFSR na poziomie C-, ratingi dla depozytów w walutach obcych oraz w walucie lokalnej (A2/P-1).
Bank BGŻ - na liście: ratingi dla depozytów w walutach obcych oraz w walucie lokalnej (A2/P-1); podtrzymane - BFSR na poziomie D.
Lukas Bank - na liście: BFSR na poziomie C-, ratingi dla depozytów w walutach obcych oraz w walucie lokalnej (A2/P-1).
Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) - na liście: rating A2.
ING Bank Śląski - zmiana perspektywy długoterminowego ratingu depozytowego A2 na negatywną ze stabilnej, pozostałe ratingi - bez zmian.