Trwa ładowanie...

MPiPS: więcej rodziców z opłaconymi składkami

Wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie
opieki nad dziećmi

MPiPS: więcej rodziców z opłaconymi składkamiŹródło: Thinkstock
d36zi46
d36zi46

Osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnione i rolnicy mają od września opłacane z budżetu państwa składki na ubezpieczenie społeczne w czasie opieki nad dziećmi.

- Dzięki tej zmianie czas poświęcony dzieciom nie odbije się na wysokości przyszłych emerytur. Wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie opieki nad dziećmi - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do września budżet opłacał składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne wyłącznie za rodziców zatrudnionych na etacie, a przebywających na urlopach wychowawczych. Od września dołączyli do nich rodzice dotąd nieubezpieczeni (bezrobotni, studenci), pracujący na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnieni oraz rolnicy.

*Polecamy: * Problem z urlopem wychowawczym Budżet państwa sfinansuje składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne osobom, które wcześniej przez co najmniej pół roku same opłacały składki. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, a także tych, które opłacały składki krócej niż sześć miesięcy, budżet sfinansuje składki emerytalne.

d36zi46

Dotychczas budżet finansował składki na urlopie wychowawczym wyłącznie rodzicom pracującym na etatach. W jakiej wysokości? Co miesiąc opłacał składki od wysokości 60% średniego wynagrodzenia. Obecnie to 2228 zł, czyli składka pokrywana przez budżet wynosiła 613 zł.

Od września takie samo prawo zyskały osoby samozatrudnione oraz pracujące na umowach zleceniach dłużej niż 6 miesięcy. Ich składka będzie również liczona od wysokości 60% średniego wynagrodzenia. W przypadku osób z krótszym niż 6 miesięcy stażem ubezpieczeniowym i nieubezpieczonych składka będzie opłacana od wysokości 75% pensji minimalnej. Obecnie to 1200 zł brutto, czyli minimalna składka wyniesie 234 zł. Rolnikom opiekującym się dziećmi budżet opłaci składki na KRUS.

Dzięki nowym przepisom w przyszłym roku dodatkowe 172 tys. rodziców będzie miało opłacone składki. Spośród nich 16 tys. to samozatrudnieni, 37 tys. to rolnicy, a 119 tys. osób było do tej pory w ogóle nieubezpieczonych. W sumie na przygotowanych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zmianach zyskają w 2014 roku aż 1,5 mld zł. Tyle samo będzie w latach 2015-2016, w 2017-2018 - 1,6 mld zł rocznie, a 2019-2020 - 1,7 mld zł każdego roku.

- Opłacanie składek za rodziców to część szerszego pakietu zmian w polityce rodzinnej państwa obejmującego także wydłużenie do roku płatnych urlopów dla rodziców opiekujących się dziećmi czy program budowy żłobków - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

d36zi46

Także w projekcie ustawy reformującej urzędy pracy znalazły się nowe instrumenty mające zachęcić pracodawców do zatrudniania u siebie rodziców powracających na rynek pracy po przerwie spowodowanej wychowywaniem dzieci. Chodzi m.in. o granty na telepracę i specjalne świadczenie aktywizacyjne.

Już dzisiaj (czwartek) na pytania o opłacanie składek na urlopie wychowawczym odpowiadać będą eksperci ministerstwa. Każdy może je zadać na Facebooku (www.facebook.com/PamietnikMamyPL) lub telefonicznie pod numerem 22 661 11 17. Eksperci będą dostępni w godzinach 11-13 na Facebooku. Dyżur telefoniczny potrwa dłużej - od godziny 10 do 14.

MA

d36zi46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zi46