Trwa ładowanie...
d15wgom

MS: najwyższe odznaczenie resortowe dla prof. Strzembosza (komunikat)

...

Share
d15wgom

17.09. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Chcąc docenić zasługi i wkład prof. Adama Strzembosza w proces budowania polskiego państwa prawa oraz w symboliczny sposób uczcić jego 80. urodziny, podjąłem decyzję o uhonorowaniu go najwyższym odznaczeniem resortowym - Srebrnym Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości - poinformował minister Krzysztof Kwiatkowski.

Profesor Adam Strzembosz (ur. 11 września 1930 r. w Warszawie) - prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998. Z urzędu pełnił również funkcję przewodniczącego Trybunału Stanu.

d15wgom

Po 1980 r. był zaangażowany w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został wybrany do prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ponadto wszedł w skład Zarządu Regionu "Mazowsze". Był też delegatem na I Zjazd NSZZ "Solidarność", gdzie został wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej.

19 grudnia 1981 r. został odwołany ze stanowiska sędziego Sądu Wojewódzkiego, a kilka dni później ze stanowiska docenta w Instytucie Badania Prawa Sądowego.

Podczas obrad Okrągłego Stołu - przewodniczący podzespołu ds. prawa i sądów. Następnie pełnił funkcję przewodniczącego komisji prawa i sprawiedliwości Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie.

Pozbawiony możliwości wykonywania zawodu sędziego w stanie wojennym, po latach oddając hołd innym sędziom, poświęcił im jedną ze swoich publikacji "Sędziowie warszawscy w okresie próby 1981-1988".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d15wgom

Podziel się opinią

Share
d15wgom
d15wgom