MSiT: najważniejsze wydarzenia 2013 roku (komunikat)

...

31.12.2013 14:04

31.12. Warszawa - MSiT informuje:

Mijający rok skłania do podsumowań, także tych sportowych. Minister sportu i turystyki Andrzej Biernat przedstawił własne typy najważniejszych wydarzeń mijającego roku w sporcie. Oto one:

1."Polski" Wimbledon

Do ćwierćfinałów awansowało troje Polaków: Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot i Agnieszka Radwańska. W bratobójczym spotkaniu wygrał Janowicz, który jednak w półfinale uległ Andy'emu Murray'owi. Agnieszka Radwańska po zwycięstwie nad Chinką Na Li awansowała do półfinału, gdzie jednak musiała uznać wyższość Niemki polskiego pochodzenia, Sabine Lisicki.

  1. Paweł Fajdek mistrzem świata

Paweł Fajdek został mistrzem świata w rzucie młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Rosji. Zwyciężył także w igrzyskach frankofońskich oraz uniwersjadzie. Te sukcesy zostały dostrzeżone w Europie, polski młociarz zajął trzecie miejsce w prestiżowym plebiscycie European Athlete of the Year Trophy.

  1. Kamil Stoch mistrzem świata, brązowa drużyna

Polski skoczek na dużej skoczni w Val di Fiemme wywalczył złoty medal mistrzostw świata. Wraz z Maciejem Kotem, Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim zdobył także brąz w konkursie drużynowym.

  1. Triumfy Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk potwierdziła, że w biegach narciarskich nie ma sobie równych. Pierwsza w historii po raz czwarty triumfowała w cyklu Tour de Ski. Po raz czwarty w karierze zdobyła także Puchar Świata. Dwa miesiące później wywalczyła w Val di Fiemme srebro mistrzostw świata w biegu na 30 km techniką klasyczną.

  1. Dominacja Polaków na żużlu

Reprezentacja Polski po raz szósty w historii zdobyła drużynowy Puchar Świata w jeździe na żużlu. Biało-czerwoni w składzie: Jarosław Hampel, Maciej Janowski, Krzysztof Kasprzak i Patryk Dudek, triumfowali w finałowych zawodach w Pradze. A Jarosław Hampel został wicemistrzem świata.

  1. Niespodzianka piłkarek ręcznych

Polskie piłkarki ręczne sprawiły największą niespodziankę w trwających w Serbii Mistrzostwach Świata. Po wyjściu z grupy pokonały Rumunki, a następnie ograły faworytki - Francuzki. Choć następnie przegrały w półfinale z Serbią i meczu o trzecie miejsce z Danią, czwarta pozycja na mundialu jest historycznym sukcesem.

  1. Kraków zgłoszony do ZIO 2022

7 listopada 2013 r. Polski Komitet Olimpijski wysłał do siedziby MKOl w Lozannie, sformułowany przez władze miasta Krakowa wniosek aplikacyjny, oznaczający przystąpienie królewskiego miasta do rywalizacji o godność gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskim i XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w roku 2022.

  1. Szczypiorniści Vive Kielce trzeci w Europie

Historyczny sukces odnieśli piłkarze ręczni Vive Targi Kielce, którzy pokonali w meczu o trzecie miejsce Ligi Mistrzów niemiecką ekipę THW Kiel. Po trofeum sięgnął HSV Hamburg, z Marcinem Lijewskim w składzie.

  1. Rekordowy turniej o Puchar Premiera

Wielkim finałem w warszawskiej hali "Torwar" zakończyła się IV edycja piłkarskiego Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział 18 000 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 i 12-13 lat. W sumie ponad 174 tysięcy młodych zawodniczek i zawodników przystąpiło do rozgrywek na 1395 Orlikach w 16 województwach.

  1. Triumf pływaków na krótkim basenie

W mistrzostwach Europy na krótkim basenie, rozgrywanych w stolicy Danii, polscy pływacy wywalczyli trzy medale: Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, srebro na dystansie 50 m stylem grzbietowym, Paweł Korzeniowski, srebro na dystansie 200 m stylem motylkowym oraz Radosław Kawęcki - złoto na dystansie 200 m stylem grzbietowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)