MSP: o budowie terminalu naftowego w Gdańsku (komunikat)
...
13.07. Warszawa - MSP informuje:
O sztandarowym projekcie PERN "Przyjaźń" rozmawiał dziś (13 lipca 2012 r.) w Gdańsku minister skarbu Mikołaj Budzanowski z zarządem spółki i lokalnymi władzami. Omówiono założenia budowy terminalu oraz harmonogram prac.
Terminal Naftowy w Gdańsku służy wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z tego też względu prace budowlane muszą nabrać odpowiedniego tempa. - powiedział Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski.
Obecny na spotkaniu prezes PERN "Przyjaźń" Marcin Moskalewicz zapewnił, że realizacja projektu nabiera rozpędu - trwają procedury przetargowe, analizy środowiskowe, geotechniczne i geologiczne, odbywają się intensywne negocjacje z potencjalnymi klientami, zatwierdzono harmonogram prac.
W 2015 roku terminal rozpocznie przeładunki. Wymienił także korzyści wynikające z inwestycji, tj. uzyskanie znaczącej pozycji w zakresie przeładunku ropy i paliw w basenie Morza Bałtyckiego, stworzenia elastycznych warunków zaopatrzenia w paliwa silnikowe na wypadek ich deficytu, dodatkowe zyski dla PERN oraz uzupełnienie oferty spółki o dodatkowe usługi jak kumulacja ropy naftowej czy też komponowanie paliw.
Terminal o pojemności 700 tys. m sześc. będzie służył przeładunkom i magazynowaniu ropy naftowej oraz jej produktów. Na obszarze 29 ha zostanie wybudowanych 20 zbiorników różnej wielkości od blisko 63 tys. m sześc. do 10 tys. m sześc.
W skład infrastruktury terminalu wejdą m.in. instalacje technologiczne umożliwiające obsługę zbiorników, przeciwpożarowe, wodociągowe, elektryczne, a także sieć teleinformatyczna oraz systemy automatyki i ochrony. W ramach inwestycji powstanie także niezbędna infrastruktura towarzysząca: drogi, parkingi, a także rurociągi zewnętrzne łączące terminal z Naftportem oraz bazą PERN w Gdańsku.
Koszt inwestycji szacuje się na blisko 740 mln zł.
Budowa terminalu oznacza korzyści ekonomiczne dla państwa, regionu i firm portowych, szacowane na 70-100 mln zł rocznie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kk/