Trwa ładowanie...
d1l8m3c

MSW: apel o większą rozwagę podczas mrozów (komunikat)

...

Share
d1l8m3c

22.01. Warszawa - MSW informuje:

Według policyjnych danych od początku roku z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 19 osób. Tylko w niedzielę (20 stycznia br.) z wychłodzenia zmarły 3 osoby - najwięcej jak do tej pory od początku stycznia 2013 r. Od listopada ubiegłego roku do tej pory około 90 osób zmarło w wyniku mrozu. Według policyjnych danych w tym samym okresie w ubiegłych latach, z powodu wychłodzenia zmarło 25 osób mniej. Strażacy informują, że tylko od września 2012 r. do 20 stycznia br. na skutek tlenku węgla zginęło 66 osób. Z uwagi na trudne warunki pogodowe, w tym intensywne opady śniegu i silne mrozy, MSW apeluje o szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze. Ministerstwo przypomina także o obowiązku odśnieżania dachów.

W miniony weekend (od 18 do 20 stycznia br.), z powodu wychłodzenia zmarły łącznie 4 osoby. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz policja i strażacy cały czas apelują o szczególną uwagę na osoby narażone na wychłodzenie: dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. Takie osoby potrzebują większego wsparcia, szczególnie zimą, gdy temperatury spadają, a podczas dużych opadów śniegu, poruszanie się bywa czasami utrudnione. Wiedząc, że w naszym sąsiedztwie zamieszkują osoby starsze i samotne, zaoferujmy swoją pomoc. Nie przechodźmy obojętnie wobec potrzebujących i informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112, możemy uratować komuś życie.

d1l8m3c

Służby porządkowe, w tym policjanci i strażnicy miejscy w całym kraju, patrolują ulice oraz w trakcie dużych mrozów, sprawdzają ogródki działkowe, piwnice, pustostany i pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, bądź złej sytuacji materialnej, wymagają szczególnej troski. W ośrodkach wsparcia, osoby bezdomne mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań znacznie częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna od początku okresu grzewczego prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. W niedzielę (20 stycznia br.) z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarła 1 osoba z województwa mazowieckiego, a w wyniku pożarów altan działkowych, do których doszło ostatniej doby, zginęło 6 osób. W tegorocznym okresie grzewczym: od września 2012 r. do 20 stycznia br. z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło już 66 osób. W tym samym okresie strażacy odnotowali około 2 tys. 100 zdarzeń związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1 tys. 301 osób. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym, od listopada 2011 r. do marca 2012 r. strażacy odnotowali 106 ofiar czadu, 1 tys. 800 poszkodowanych i prawie 3 tys. 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Państwowa Straż Pożarna przestrzega przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. Strażacy przypominają również, że niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu, możemy - dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników - zainstalować w domu lub mieszkaniu, czujniki tlenku węgla. Zaalarmują nas w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzięki czemu możemy uniknąć tragedii.

Państwowa Straż Pożarna przypomina także o obowiązku, jaki spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości, w zakresie odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.

d1l8m3c

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej 2 000 m2 oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny. Pamiętajmy także, że gdy temperatura wzrasta do 0 stopni Celsjusza, zalegający śnieg robi się cięższy i może stwarzać niebezpieczeństwo uszkodzenia dachów oraz zadaszeń.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d1l8m3c

Podziel się opinią

Share
d1l8m3c
d1l8m3c