MSWiA: fala wezbraniowa na Mazowszu (komunikat)
...
06.09.2010 | aktual.: 06.09.2010 13:38
06.09. Warszawa - MSWiA informuje:
Sytuacja na południu Polski powoli stabilizuje się. Fala wezbraniowa na Wiśle przesuwa się w głąb kraju. W Warszawie spodziewana jest jutro (7 września br.). W wyniku opadów deszczu na terenie województwa śląskiego doszło do wystąpienia osuwisk w gminie Milówka.
Województwo mazowieckie
Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują we wszystkich powiatach nadwiślańskich.
Województwo jest przygotowane na falę wezbraniową, która dotarła już na południe regionu. Wczoraj (5 września br.) wojewoda mazowiecki wprowadził alarm przeciwpowodziowy w powiatach: grójeckim, garwolińskim, otwockim i piaseczyńskim oraz pogotowie przeciwpowodziowe w Warszawie, Płocku oraz powiatach: warszawskim zachodnim, legionowskim, nowodworskim, płońskim, sochaczewskim i płockim.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje także w powiatach lipskim, zwoleńskim i kozienickim.
Uszkodzenia w wałach przeciwpowodziowych spowodowane przez poprzednie fale zostały naprawione. Wyrwy w Świniarach i Dobrzykowie są zabezpieczone.
Cały czas patrolowane są wały przeciwpowodziowe. Całodobowo dyżury pełnią powiatowe i gminne służby zarządzania kryzysowego. Obowiązuje zakaz poruszania się na wałach przeciwpowodziowych. Obecna fala jest niższa od majowej i czerwcowej. W Warszawie spodziewana jest we wtorek (7 września br.) przed południem, ma osiągnąć 660 cm (10 cm powyżej stanu alarmowego) - według obecnych prognoz.
Woda nigdzie nie powinna przerwać wałów, ani się przez nie przelać. Możliwe są natomiast lokalne podtopienia gospodarstw usytuowanych na terenach zalewowych, zwłaszcza na południu województwa. Znacząco przybrały mniejsze rzeki: Pilica, Drzewiczka - i szczególnie - Kamienna przy ujściu do Wisły (powiat lipski). W związku z wysokim poziomem wody w Liwcu, alarm dla powiatu ogłosił starosta węgrowski.
Województwo śląskie
Sytuacja jest stabilna. W ciągu minionej doby wzrost poziomu wody w wyniku opadów deszczu zanotowano na Przemszy, Sole i lokalnie na małych, bezpośrednich dopływach Wisły. W ciągu kolejnej doby spodziewane są wahania poziomu wody w strefie stanów wysokich. Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Milówka.
3 września br. w Kolonii Prusów, gmina Milówka, uaktywniło się osuwisko o długości około 200 m. Osuwająca się ziemia i powalone drzewa, zablokowały drogę powiatową kilkadziesiąt metrów powyżej szkoły w Prusowie.
W wyniku osuwisk uszkodzeniu uległy dwa budynki mieszkalne, ich stan nie pozwala na dalsze użytkowanie. Ewakuowano 8 osób z 3 domów mieszkalnych i 1 osobę - właściciela domku letniskowego. Położone powyżej 4 budynki mieszkalne po oględzinach geologa obecnie nie są zagrożone osunięciem. W rejonie osuwiska zagrożonych jest ponadto pięć budynków letniskowych. W wyniku zablokowania drogi powiatowej uniemożliwiony został dojazd do osiedli położonych powyżej.
Zamknięta została droga powiatowa w Prusowie na odcinku od "Leśnego Grodu" w górę miejscowości. Wójt gminy Milówka wydał zakaz wstępu na teren osuwiska w sołectwie Milówka - Kolonia Prusów.
Województwo małopolskie
Sytuacja w Małopolsce stabilizuje się. Stan alarmowy jest przekroczony w trzech miejscach, a stan ostrzegawczy w dziewięciu. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w dwóch powiatach, w Krakowie i w dziewięciu gminach.
Stany wód w południowej części Małopolski obniżyły się. Fala wezbraniowa opuszcza województwo. Trudna sytuacja jest w powiecie dąbrowski i tarnowskim. Według hydrologów na terenie województwa utrzymuje się tendencja spadkowa poziomu wód.
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach: Szczucin (powiat dąbrowski) i Rzepiennik Strzyżewski (powiat tarnowski) oraz w Drwinie (powiat bocheński).
Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w powiatach: tarnowskim i limanowskim, w mieście Kraków oraz na terenach gmin: Bolesław (powiat dąbrowski), Gręboszów (powiat dąbrowski), Mędrzechów (powiat dąbrowski), Radgoszcz (powiat dąbrowski), Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski), Olesno (powiat dąbrowski), Borzęcin (powiat brzeski), Biecz (powiat gorlicki), a także gminie i mieście Bochnia.
Województwo podkarpackie
W ciągu ostatniej doby nastąpiła dalsza poprawa sytuacji hydrologicznej na Wisłoku, Wisłoce oraz Sanie.
Aktualnie stany wody na Wiśle systematycznie obniżają się. Sytuacja w powiatach nadwiślańskich na chwilę obecną jest stabilna. Na bieżąco monitorowane są wały przeciwpowodziowe.
W wyniku opadów deszczu, jakie wystąpiły w nocy z 4/5 września br. oraz wczoraj (5 września br.), wrósł poziom wody w rzekach. Na niektórych poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy. Stan ostrzegawczy został przekroczony na rzece Wisłok w Krośnie i Tryńczy, Wisłoce w Mielcu oraz na mniejszych rzekach: Grabinianka, Wielopolka, Mleczka, Stobnica, Lubaczówka.
Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje w powiecie mieleckim - dla gmin: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa i Wadowice Górne. Stan alarmu powodziowego obowiązuje w powiatach: tarnobrzeskim i stalowowolskim oraz w mieście Tarnobrzegu.
Województwo lubelskie
Na wodowskazach odnotowano wyraźny spadek wody na całym odcinku lubelskiej Wisły. Stany alarmowe (6 września 2010 r., rano) przekroczone były jeszcze w Annopolu o 58 cm, Puławach o 110 cm i Dęblinie o 74 cm. Służby ratownicze na bieżąco patrolują i monitorują newralgiczne odcinki wałów.
Przewiduje się, że wojewoda lubelski odwoła stany alarmowe dla zagrożonych obszarów jutro (7 września br.) w godzinach popołudniowych. W dalszej kolejności odwołane zostaną stany ostrzegawcze.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/