MSWiA ws. sytuacji hydrologicznej na Dolnym Śląsku (komunikat)
...
27.09.2010 | aktual.: 27.09.2010 15:23
27.09. Warszawa - MSWiA informuje:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na bieżąco otrzymuje od wojewody dolnośląskiego informacje o sytuacji hydrologicznej na terenie Dolnego Śląska. Służby wojewody cały czas obserwują sytuację na wałach przeciwpowodziowych oraz monitorują poziom wód w lokalnych rzekach.
Dziś (27 września br.) w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkał się sztab kryzysowy wojewody. Zespół przeanalizował sytuację hydrologiczną i meteorologiczną na terenie Dolnego Śląska, w związku z nasilającymi się opadami deszczu.
Od 27 września br. alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w powiecie zgorzeleckim oraz w gminach: Zagrodno, Pielgrzymka i Platerówka. Pogotowie przeciwpowodziowe utrzymuje się w Nowogrodźcu.
Aktualnie na dolnośląskich rzekach obowiązuje 5 stanów alarmowych i 15 ostrzegawczych. Prognozy pogody przewidują opady deszczu o nasileniu 20-30 mm, lokalnie do 40 mm. Od dziś przez następną dobę obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne trzeciego poziomu, w skali trzystopniowej. Zarówno wojsko (150 żołnierzy ze Świętoszowa i 100 w Kłodzku), jak i ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej, są gotowi do niesienia ewentualnej pomocy.
Utrzymujące się opady deszczu mogą powodować wzrosty stanów wody w rzekach środkowego dorzecza Odry. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najwyższe wzrosty poziomu wody mogą wystąpić w rzekach górskich i podgórskich. Poziom wody powyżej stanów ostrzegawczych i na wysokości stanów alarmowych może wystąpić lokalnie, szczególnie w zlewniach: Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru. Stan wody w Nysie Łużyckiej w ciągu dnia będzie rosnąć.
Na terenie powiatu zgorzeleckiego stany wody po stronie czeskiej i polskiej nadal rosną. W gminie Sulików Czerwona Woda powoduje lokalne podtopienia, ale na terenach niezabudowanych. Mieszkańcom przekazano dodatkowo 5 000 worków. Stany alarmowe zostały dziś (27 września br.) przekroczone m.in. na Miedziance w miejscowości Turoszów. Aktualnie poziom wody w Miedziance przestał się podnosić.
Stabilizuje się sytuacja w Ostróżnie (powiat zgorzelecki) na rzece Witce. W Bogatyni woda nie doprowadziła do żadnych podtopień. Aktualnie nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców.
Na terenie Zgorzelca aktualnie nie ma zagrożenia powodzią.
W Zagrodnie na rzece Skora przekroczony jest stan alarmowy.
W miejscowości Dębrznik, na odcinku drogi krajowej nr 5 w kierunku Kamiennej Góry, doszło do podmycia prawego pobocza i skarpy. Aktualnie ruch na drodze odbywa się wahadłowo. Pozostałe drogi krajowe na terenie Dolnego Śląska są przejezdne.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/