Trwa ładowanie...
d3sic3d

MSZ: ministrowie Polski, Litwy, Holandii i Danii w Kijowie - Ukraina stoi przed wyborem (komunikat)

...

d3sic3d
d3sic3d

25.04. Warszawa - MSZ informuje:

O wsparciu dla europejskich aspiracji Ukrainy i możliwości podpisania Umowy Stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Polski - Radosław Sikorski, Litwy - Linas Linkeviczius, Holandii - Frans Timmermans oraz minister ds. europejskich Danii - Nicolai Wammen 25 kwietnia w Kijowie. Ministrowie spotkali się z najważniejszymi przedstawicielami władz ukraińskich: z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą oraz z deputowanymi parlamentu z ramienia partii opozycyjnych.

- Jesteśmy w kluczowym momencie dla cywilizacyjnego wyboru Ukrainy. Przez następne trzy miesiące Ukraina musi przekonać całą UE, że jest gotowa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią w listopadzie - powiedział mediom po spotkaniach minister Sikorski. - Apeluję więc i do władz, i do opozycji, by odłożyć wszystko inne i przez te trzy miesiące uchwalić wszystkie potrzebne do tego ustawy w Werchownej Radzie - podkreślił minister Sikorski. Dodał, że "jeśli to się nie uda, przez kolejne dekady a może pokolenia będziemy dyskutować, co poszło nie tak. Ale szansa Ukrainy zostanie stracona. Czas na działanie jest teraz!"

- Ukraina ma za sąsiada Polskę, kraj który po odzyskaniu wolności podjął strategiczną decyzję pójścia drogą europejską. Po dekadzie od wejścia do UE Polska stała się jednym z liderów Europy. Chcemy pomóc Ukrainie iść tą drogą - zaznaczył minister Frans Timmermans.

d3sic3d

Ministrowie potwierdzili wolę Unii Europejskiej do podpisania Umowy Stowarzyszeniowej, o ile Ukraina pokaże konkretne postępy m.in. w odniesieniu do rozwiązania problemu wybiórczego stosowania prawa oraz w implementacji reform wskazanych w programie Stowarzyszeniowym Unia - Ukraina. W trakcie spotkań ministrowie podkreślili, że podpisanie i tymczasowe stosowanie Umowy będzie korzystne zarówno dla Ukrainy, jak i dla Unii Europejskiej. Ministrowie z zadowoleniem odnotowali ułaskawienie byłego Ministra Spraw Wewnętrznych Jurija Łucenki oraz byłego Ministra Środowiska Heorhija Filipczuka, oceniając te decyzje jako znaczący krok w rozwiązywaniu problemu wybiórczego stosowania prawa.

W spotkaniu z deputowanymi partii opozycyjnych uczestniczyli Witalij Kowalczuk - zastępca szefa frakcji UDAR, Rostislaw Pawlenko z frakcji UDAR, Serhij Paszynski - zastępca szefa frakcji Batkiwszczyna, Ruslan Koszulinski - zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej oraz współprzewodniczący polsko-ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. W spotkaniu brał udział również Hryhorij Nemyria, były wicepremier w rządzie Julii Tymoszenko. Rozmówcy podkreślali, że "podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE byłoby sukcesem nie władzy czy opozycji, a całego narodu ukraińskiego".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d3sic3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sic3d