MSZ: ministrowie spraw zagranicznych i obrony wspólnie w Brukseli (komunikat)
...
19.11.2013 | aktual.: 19.11.2013 15:08
19.11. Warszawa - MSZ informuje:
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wraz z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem wzięli udział w poniedziałek w Brukseli w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej w rozszerzonym składzie. Głównym tematem wspólnych obrad było przygotowanie grudniowej Rady Europejskiej poświęconej problematyce obrony i bezpieczeństwa międzynarodowego.
Dyskusja toczyła się przede wszystkim wokół kwestii zwrotu VAT dla wielonarodowych projektów obronnych oraz rozwoju europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej. Ministrom nie udało się osiągnąć porozumienia w odniesieniu do zapisów o konsolidacji europejskiego przemysłu obronnego. Kwestia ta była istotna dla strony polskiej. Odpowiednie zapisy mogą bowiem mieć znaczenie dla przyszłości polskich firm, w tym także w kontekście decyzji polskiego rządu o konsolidacji rodzimego przemysłu obronnego.
"Nasze firmy muszą być odpowiednio zabezpieczone i włączone do procesów europejskich. Nie wyrazimy zgody na inne rozwiązania." - powiedział po zakończeniu obrad minister obrony Tomasz Siemoniak. "Mamy nadzieję, że państwa członkowskie zgodzą się na takie zapisy, które spowodują, że nasz budżet obronny, jeden z największych w UE, będzie mógł także służyć modernizacji polskiego przemysłu zbrojeniowego" - podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Przed rozpoczęciem wspólnych obrad ministrów spraw zagranicznych i obrony, szefowie dyplomacji krajów unijnych omówili sytuację w Bośni i Hercegowinie oraz rozwój stosunków z Ukrainą, w kontekście możliwego podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE podczas zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. "Polska zrobiła wszystko co możliwe, by doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. - ocenił minister Sikorski. - Teraz inicjatywa należy do ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.
Ponadto w czasie Rady ds. Zagranicznych rozmawiano o problemie migracji, w tym szczególnie w regionie Morza Śródziemnego. Była to kontynuacja dyskusji szefów rządów podczas październikowej Rady Europejskiej. Ministrowie Spraw Zagranicznych omówili także sytuację w Libii, podkreślając swoje zaniepokojenie pogorszającą się kondycją polityczną i stanem bezpieczeństwa kraju. Rada potępiła akty przemocy, które miały miejsce 15 listopada i doprowadziły do ofiar wśród ludności cywilnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/