Trwa ładowanie...
d1pnxg5

MSZ ws. śmierci Vaclava Havla (komunikat, uzup.)

...

Share
d1pnxg5

18.12. Warszawa - MSZ informuje:

Vaclav Havel, wybitny Czech i Europejczyk, przyjaciel Polski, zmarł 18 grudnia w Pradze. Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych żegna go z bólem.

Havel, pisarz i dramaturg, był przywódcą opozycji antykomunistycznej w Czechosłowacji, założycielem Karty 77, działaczem na rzecz praw człowieka, obrońcą prześladowanych przez reżim. Sam w więzieniu spędził pięć lat.

d1pnxg5

Wspierał polskie dążenia demokratyczne i niepodległościowe, współpracował z KOR, Solidarnością, współzakładał Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką.Dobrą współpracę z Polską, także w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Havel kontynuował po 1989 r., jako prezydent Czechosłowacji, a potem Czech.

Po opuszczeniu w 2003 r. stanowiska prezydenta nadal wspierał ruchy praw człowieka i bojowników o demokrację na całym świecie, ale zwłaszcza na wschód od granic UE, w tym na Białorusi. Uczył, że "polityka nie jest sztuką tego, co możliwe, lecz tego, co niemożliwe".

Głos Vaclava Havla zawsze, od lat 60. do ostatnich dni, był ważny dla jego kraju, Polski, Europy i świata. Pamięć o nim zawsze będzie w Polsce żywa.

By uczcić pamięć Vaclava Havla, w poniedziałek 19 grudnia wszystkie spotkania w Radzie UE, prowadzone przez polską Prezydencję, będą rozpoczynały się od chwili ciszy.

Radosław Sikorski

Minister Spraw Zagranicznych

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d1pnxg5

Podziel się opinią

Share
d1pnxg5
d1pnxg5