Na ile stać Polaka, a na ile Niemca?
GfK przebadał wszystkie kraje Europy pod względem siły nabywczej. Wyniki pokazują, że w 2014 r. europejscy konsumenci mają do dyspozycji łącznie 8,62 biliona euro. Średnio na każdego mieszkańca 42 krajów Europy przypada 12890 euro. Jak na tle reszty wygląda nasza pozycja?
14.02.2014 | aktual.: 14.02.2014 13:46
Polska zajęła 28 pozycję z siłą nabywczą na poziomie 5879 euro na mieszkańca. To około połowy średniej europejskiej (12890 euro), jednak i tak jest to dwukrotnie większa siła nabywcza niż np. w Bułgarii (2 919 euro na osobę).
Polska i kraje z nią sąsiadujące to ilustracja rozdziału siły nabywczej w Europie. Mieszkańcy sąsiednich Niemiec posiadają co roku do swojej dyspozycji 20 621 euro, zaś Ukraińcy - zaledwie dziesiątą część tej kwoty (2 206 euro rocznie).
Wartość siły nabywczej określa łączną kwotę pieniędzy, jaką konsumenci mogą przeznaczyć na żywność, usługi, wydatki mieszkaniowe i inne konsumenckie. Pomimo, iż mieszkańcy krajów europejskich o największej sile nabywczej muszą przeznaczyć znaczną część swoich dochodów na pokrycie ogólnie wyższych kosztów życia, to i tak pozostaje im w dyspozycji znacząco więcej zasobów finansowych na zakupy nie będące zakupami pierwszej potrzeby, niż konsumentom w krajach o niskiej sile nabywczej.
Ogólny europejski wzrost na mieszkańca wyniósł 0,39 proc., czyli poniżej 1,5-procentowego wskaźnika inflacji określonego przez Europejski Bank Centralny.
Największa wartość siły nabywczej na mieszkańca przypada w Liechtensteinie i wynosi 58844 euro. Kolejna jest Szwajcaria z kwotą 36352 euro i Norwegia - 31707 euro na mieszkańca. Na końcu zestawienia ponownie znalazła się Mołdawia, gdzie przeciętny obywatel dysponuje rocznie kwotą około 1284 euro, co stanowi niemalże jedną dziesiątą średniej europejskiej.
Największą siłę nabywczą w Polsce mają mieszkańcy Warszawy (10 478 euro). We Wrocławiu, czwartym pod względem wielkości mieście w Polsce, siła nabywcza wynosi przeciętnie 7929 euro, co stawia je na szóstym miejscu w Polsce przed Poznaniem, który zajmuje 12. lokatę z siłą nabywczą na poziomie 7431 euro.
- Różnice w sile nabywczej poszczególnych regionów Polski są znaczne. O ile np. w przypadku Czech, siła nabywcza w rejonie stolicy jest o około 30 proc. wyższa niż średnia krajowa, o tyle w Polsce siła nabywcza w Warszawie dużo bardziej odbiega od pozostałych regionów kraju - mówi Przemysław Dwojak, dyrektor działu Customer Analytics & Sales Strategies GfK Polonia. - Siła nabywcza na mieszkańca w Warszawie jest wyższa o 78,5 proc. od średniej krajowej i aż o 112,5 proc. wyższa niż w powiecie przemyskim, w którym siła nabywcza jest najniższa, gdzie wskaźnik krajowy wynosi 66 - dodaje.