Na ile stać Polaka, a na ile Niemca?
GfK przebadał wszystkie kraje Europy pod względem siły nabywczej. Wyniki pokazują, że w 2014 r. europejscy konsumenci mają do dyspozycji łącznie 8,62 biliona euro. Średnio na każdego mieszkańca 42 krajów Europy przypada 12890 euro. Jak na tle reszty wygląda nasza pozycja?
Polska zajęła 28 pozycję z siłą nabywczą na poziomie 5879 euro na mieszkańca. To około połowy średniej europejskiej (12890 euro), jednak i tak jest to dwukrotnie większa siła nabywcza niż np. w Bułgarii (2 919 euro na osobę).
Polska i kraje z nią sąsiadujące to ilustracja rozdziału siły nabywczej w Europie. Mieszkańcy sąsiednich Niemiec posiadają co roku do swojej dyspozycji 20 621 euro, zaś Ukraińcy - zaledwie dziesiątą część tej kwoty (2 206 euro rocznie).
Wartość siły nabywczej określa łączną kwotę pieniędzy, jaką konsumenci mogą przeznaczyć na żywność, usługi, wydatki mieszkaniowe i inne konsumenckie. Pomimo, iż mieszkańcy krajów europejskich o największej sile nabywczej muszą przeznaczyć znaczną część swoich dochodów na pokrycie ogólnie wyższych kosztów życia, to i tak pozostaje im w dyspozycji znacząco więcej zasobów finansowych na zakupy nie będące zakupami pierwszej potrzeby, niż konsumentom w krajach o niskiej sile nabywczej.
Ogólny europejski wzrost na mieszkańca wyniósł 0,39 proc., czyli poniżej 1,5-procentowego wskaźnika inflacji określonego przez Europejski Bank Centralny.
Największa wartość siły nabywczej na mieszkańca przypada w Liechtensteinie i wynosi 58844 euro. Kolejna jest Szwajcaria z kwotą 36352 euro i Norwegia - 31707 euro na mieszkańca. Na końcu zestawienia ponownie znalazła się Mołdawia, gdzie przeciętny obywatel dysponuje rocznie kwotą około 1284 euro, co stanowi niemalże jedną dziesiątą średniej europejskiej.
Największą siłę nabywczą w Polsce mają mieszkańcy Warszawy (10 478 euro). We Wrocławiu, czwartym pod względem wielkości mieście w Polsce, siła nabywcza wynosi przeciętnie 7929 euro, co stawia je na szóstym miejscu w Polsce przed Poznaniem, który zajmuje 12. lokatę z siłą nabywczą na poziomie 7431 euro.
- Różnice w sile nabywczej poszczególnych regionów Polski są znaczne. O ile np. w przypadku Czech, siła nabywcza w rejonie stolicy jest o około 30 proc. wyższa niż średnia krajowa, o tyle w Polsce siła nabywcza w Warszawie dużo bardziej odbiega od pozostałych regionów kraju - mówi Przemysław Dwojak, dyrektor działu Customer Analytics & Sales Strategies GfK Polonia. - Siła nabywcza na mieszkańca w Warszawie jest wyższa o 78,5 proc. od średniej krajowej i aż o 112,5 proc. wyższa niż w powiecie przemyskim, w którym siła nabywcza jest najniższa, gdzie wskaźnik krajowy wynosi 66 - dodaje.