Na majowym posiedzeniu RPP odrzuciła wniosek o obniżkę o 50 pb - minutes
23.05. Warszawa (PAP) - Na majowym posiedzeniu RPP odrzuciła wniosek o obniżkę stóp o 50 pb i przyjęła wniosek o obniżkę o 25 pb, przy czym część członków Rady oceniała, że poziomu...
23.05. Warszawa (PAP) - Na majowym posiedzeniu RPP odrzuciła wniosek o obniżkę stóp o 50 pb i przyjęła wniosek o obniżkę o 25 pb, przy czym część członków Rady oceniała, że poziomu stóp nie powinno się zmieniać - wynika z zapisu dyskusji na posiedzeniu RPP 8 maja. Zdaniem części Rady w kolejnych miesiącach zasadne mogą być dalsze obniżki stóp, jeśli wzrośnie prawdopodobieństwo utrzymania się CPI poniżej celu w średnim okresie.
"Odnosząc się do przyszłych decyzji, część członków Rady była zdania, że w nadchodzących miesiącach uzasadnione może być ponowne obniżenie stóp procentowych, jeśli wzrośnie prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji poniżej celu NBP w średnim okresie" - napisano w dokumencie.
"Zdaniem niektórych członków Rady, ocena zasadności ewentualnego obniżenia stóp procentowych powinna uwzględniać wyniki kolejnej projekcji inflacji" - dodano.
Z dokumentu wynika, że na posiedzeniu złożono wniosek o obniżenie stóp procentowych o 0,50 pkt. proc., ale nie został on przyjęty. Z kolei przyjęto wniosek o obniżkę o 25 pb. Część członków RPP była za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie.
"Na posiedzeniu złożono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,50 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty. Złożono również wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc. Wniosek został przyjęty. Rada postanowiła obniżyć podstawowe stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. do poziomu: stopa referencyjna 3,00 proc., stopa lombardowa 4,50 proc., stopa depozytowa 1,50 proc., stopa redyskonta weksli 3,25 proc." - napisano w dokumencie.
"Dyskutując na temat stóp procentowych NBP, większość członków Rady uznała, że powinny one zostać obniżone na bieżącym posiedzeniu. Członkowie ci różnili się jednak w ocenie skali obniżenia stóp procentowych NBP. Inni członkowie Rady oceniali natomiast, że stopy procentowe powinny być utrzymane na niezmienionym poziomie" - dodano.(PAP)
fdu/ asa/