Nagłe załamanie cen papryki. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli"
"Sytuacja na rynku papryki wymknęła się zupełnie spod kontroli" - zaalarmowało Zrzeszenie Producentów Papryki RP. Rolnicy wzywają do wysyłania listów do premiera oraz ministra rolnictwa. Zawarli w nich swoje postulaty.
Jak twierdzą producenci papryki, cena warzywa w ciągu kilku dni spadła o 50 proc. "Dla wielu producentów może to oznaczać nie tylko koniec przygody związanej z uprawą papryki ale także koniec gospodarstwa" - czytamy w poście Zrzeszenia Producentów Papryki RP opublikowanym na Facebooku.
2 sierpnia cena warzywa na warszawskim rynku Bronisze wynosiła 6,50 zł za kilogram.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pilny apel ws. Zielonego Ładu. "Nie przetrwamy jako cywilizacja"
Załamanie cen papryki
Rolnicy zastanawiają się, czy nagły spadek ceny papryki jest powiązany z pojawieniem się polskich warzyw na rynku.
"Sytuacja na rynku papryki wymknęła się zupełnie spod kontroli. Wielu producentów papryki zastanawia się, dlaczego ceny zawsze są wysokie do momentu, w którym zaczyna się pojawiać się na rynku papryka z Polski. Nagle wtedy okazuje się, że Holendrzy też potrafią tanio produkować. Dlaczego zatem nie robią tego przez cały rok?" - zapytali.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Zdaniem Zrzeszenie Producentów Papryki RP turbulencje cenowe nie są chwilowe. Z tego powodu wzywają do podjęcia działań mających na celu obronę produkcji papryki w Polsce na Południowym Mazowszu. "Zapraszamy zatem, kto żyw do wspólnej akcji obrony naszego rynku, przede wszystkim papryki z Południowego Mazowsza" - wezwali.
Producenci papryki piszą do premiera
Akcja producentów papryki polega na poinformowaniu władz na szczeblu lokalnym i państwowym o problemie, z którym borykają się rolnicy. Zrzeszenie zachęca do wysyłania listów do premiera, ministra rolnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na oficjalnej stronie internetowej Producentów Papryki RP można znaleźć gotowy wzór do pobrania.
W piśmie znajdują się także postulaty rolników. Producenci papryki domagają się m.in. określenia ceny zakupu papryki, która pokrywa koszty produkcji i zapewnia jej opłacalność, wprowadzenia zakazu sprzedawania produktów rolnych poniżej kosztów ich wytworzenia czy ustanowienia rozwiązań, które uzależniają promocje od zgody rolników. "Promocje i ceny promocyjne muszą uwzględniać ceny wytworzenia" - czytamy.