Trwa ładowanie...

Najbardziej poszukiwane zawody. Tutaj to firmy biją się o pracownika

Kierowcy ciężarówek i spawacze - to zawody, w których najbardziej brakuje pracowników. To dwie z 23 profesji, których przedstawiciele mogą dyktować pracodawcom warunki.

Najbardziej poszukiwane zawody. Tutaj to firmy biją się o pracownikaŹródło: Eastnews, fot: KUBA SUSZEK/REPORTER
dvmnqkc
dvmnqkc

Kierowcy ciężarówek i spawacze - to zawody, w których najbardziej brakuje pracowników. To dwie z 23 profesji, których przedstawiciele mogą dyktować pracodawcom warunki. Na drugim końcu skali są ekonomiści. Są na czele zawodów, w których najtrudniej będzie znaleźć pracę.

Kierowców i spawaczy brakuje we wszystkich województwach. Kolejne na liście są pielęgniarki i położne: tylko w jednym województwie jest ich wystarczająco dużo - wynika z badania Barometru zawodów 2017, na który powołuje się wtorkowa "Rzeczpospolita". Na wagę złota są także samodzielni księgowi, kucharze, krawcy, fryzjerzy. Przedstawicieli tych zawodów brakuje aż w czternastu województwach.

Na liście deficytowych zawodów znaleźli się także: programiści, piekarze, cukiernicy, budowlańcy.

Jest także druga strona medalu. Chodzi o profesje, gdzie pracowników jest na tyle dużo, że pracodawcy mogą w nich przebierać. Tę listę otwierają ekonomiści. Nadreprezentacja przedstawicieli tego zawodu jest w każdym województwie. W czternastu regionach mamy za dużo pedagogów, a w dwunastu nadmiar pracowników biur podróży. W dużych miastach za dużo jest także geodetów i kartografów, inżynierów chemików, biologów i architektów.

dvmnqkc

Niemal połowa pracodawców w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników. Problem z niedoborem rąk do pracy jest w Polsce wyższy niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Większe problemy w znalezieniu pracowników mają tylko przedsiębiorcy w Estonii oraz na Litwie i Łotwie.

Jak pisaliśmy w WP money, według danych GUS w Polsce bez pracy pozostaje zaledwie 8,2 proc. osób. To oznacza, że firmy nie mają w kim wybierać i decydują się na zatrudnianie więźniów.

dvmnqkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvmnqkc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj