Trwa ładowanie...
miasto
22-10-2009 12:54

Najlepsze i najgorsze kraje pod względem liczby nowych miejsc pracy

W niektórych krajach firmy podchodzą do zatrudniania dużo bardziej optymistycznie niż w pozostałych.

Najlepsze i najgorsze kraje pod względem liczby nowych miejsc pracyŹródło: Jupiterimages
d4javyz
d4javyz

Co się stało z miejscami pracy? To był trudny rok na rynkach pracy na całym świecie, jednak obecnie w niektórych krajach perspektywy są dużo lepsze niż w innych.

Firma doradcza Manpower w swoim najnowszym raporcie „Global Employment Outlook Survey“ ujawnia, że w niektórych miejscach firmy będą raczej zatrudniać niż zwalniać, pomimo że perspektywy zatrudnienia we wszystkich krajach są mniej optymistyczne niż przed rokiem. Aby sporządzić raport, Manpower przeprowadził ankiety wśród pracowników ds. kadr i zatrudnienia z 72 tys. firm w 35 krajach. W raporcie sprawdzono, jaki odsetek ankietowanych spodziewa się zwiększyć zatrudnienie w najbliższym kwartale, od października do grudnia bieżącego roku, jaki odsetek spodziewa się zwolnić ludzi, a obliczoną na tej podstawie różnicę określono jako „perspektywę zatrudnienia netto“.

„Zwycięzcami“ okazały się Indie oraz Brazylia. Ze wszystkich krajów najlepsze perspektywy zatrudnienia netto mają Indie. Z uwzględnienim wahań sezonowych wynoszą one +25 proc. Stanowi to jednak spadek o +39 proc. w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku. Jest to wyraźny sygnał, że optymizm nie wrócił na dobre nawet tam, gdzie odnotowano silny wzrost.

Manpower przyjrzał się Brazylii po raz pierwszy, pierwsze wrażenie było jednak bardzo dobre. Perspektywa zatrudnienia netto wynosi w tym kraju +21 proc. Najlepszą pracę w Brazylii można znaleźć w branży usługowej w okolicach Rio de Janeiro. Usługi są najprężniejszą sektorem, a Rio regionem o najwyższym poziomie optymizmu.

d4javyz

Uwzględniając wahania sezonowe, tylko dwa kraje utrzymały perspektywę zatrudnienia na dokładnie takim samym poziomie, jak w czwartym kwartale ubiegłego roku. Są to Włochy i Wielka Brytania. W obu krajach spodziewane są raczej zwolnienia niż zwiększenie zatrunienia. Włochy to jeden z pięciu krajów, gdzie perspektywy są najbardziej negatywne.

Pięć najbardziej optymistycznych krajów to, jak wynika z poniższych slajdów, kraje Azji i Ameryki Łacińskiej. Z kolei pięć najbardziej pesymistycznych to, poza Japonią, kraje europejskie.

Klaus Kneale

d4javyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4javyz