Nie daj się oszukać. Nowy sposób. Metoda "na pracownika banku"
Strzelińscy policjanci prowadzą kolejne postępowania dotyczące oszustw popełnianych metodą "na pracownika banku", w których oszust używał aplikacji "zdalny pulpit".
W sprawach, które są prowadzone przez śledczych pokrzywdzonym zniknęły oszczędności z konta bankowego. Ofiary to mieszkańcy powiatu strzelińskiego. Zainstalowali na smartfonie aplikację AnyDesk.
W ten sposób za pomocą zdalnego pulpitu sprawca przejął kontrolę nad danymi, a następnie wykonał operacje bankowe. W toku prowadzonych czynności ustalono, że wszystko zaczęło się od odebrania telefonu od rzekomego pracownika banku, który wykrył podejrzany przelew i transakcję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znów zaczniemy płacić bankom za prowadzenie konta - potwierdza wiceszef Związku Banków Polskich.
Jak działają oszuści?
Oszustwo na zdalny pulpit jest perfidne. Zaczyna się od nawiązania kontaktu z ofiarą. Zazwyczaj odbywa się on przez e-maila, komunikator internetowy lub telefon. Przestępcy przed przystąpieniem do ataku, pozyskują podstawowe dane o rozmówcy m.in. z mediów społecznościowych. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie aplikacji i jej autoryzacja. W tym momencie przestępca ma możliwość połączenia się z urządzeniem ofiary zdalnie. Do tego wymagane jest podanie numeru ID oraz hasła generowanego.
Gdy uda się połączyć, przestępcy mogą zrobić praktycznie wszystko, np. zainstalować wirusa, program szpiegujący lub uzyskać dostęp do konta bankowego.
Jak nie paść ofiarą ataku?
Jak podaje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, aby uniknąć tego rodzaju oszustwa, należy pamiętać o kilku rzeczach.
Nie wolno ufać obietnicom szybkiego i łatwego zysku. Nasz niepokój powinny również wzbudzić polecenia zainstalowania oprogramowania na urządzeniu, ponieważ bank nie prosi o instalację bądź uruchomienie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem.
Warto także zadbać o bieżącą aktualizację oprogramowania i nie otwierać linków z niezweryfikowanego źródła. Stosujmy mocne hasła do logowania i nikomu ich nie udostępniajmy.
Nie ulegajmy prośbom od znajomego, który za pośrednictwem mediów społecznościowych prosi o pieniądze lub kod BLIK. Najpewniej doszło do włamania na jego profil. Weryfikujmy każdy kontakt i nie działajmy pod wpływem emocji.
Policjanci przypominają: aby nie paść ofiarą oszustwa, konieczne jest zachowanie czujności. Powinniśmy się upewnić z kim rozmawiamy. Policjanci wciąż apelują o ostrożność i rozsądek przy internetowych operacjach finansowych, zwłaszcza z użyciem oprogramowania umożliwiającego zdalną obsługę komputera czy telefonu i ostrzegają o oszustwie na tzw. zdalny pulpit.