"Nie kupujcie kradzionego!". Dramatyczny apel szefa ukraińskiej dyplomacji

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował we wtorek do wszystkich państw świata, by nie kupowały od Rosji skradzionego przez nią ukraińskiego zboża. "Wojska rosyjskie wydają się brać na cel magazyny z żywnością na Ukrainie" - czytamy w analizie Komisji Europejskiej dotyczącej ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie. Światowy Program Żywnościowy ostrzega: to oznacza śmierć głodową wielu ludziom w Afryce.

"Rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki, przepływają przez Bosfor i próbują sprzedawać je za granicą" - napisał Kułeba na Twitterze
"Rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki, przepływają przez Bosfor i próbują sprzedawać je za granicą" - napisał Kułeba na Twitterze
Źródło zdjęć: © East News | TOBIAS SCHWARZ
oprac. KKG

24.05.2022 | aktual.: 24.05.2022 12:27

"Rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki, przepływają przez Bosfor i próbują sprzedawać je za granicą" - napisał Kułeba na Twitterze.

Zaapelował do wszystkich państw świata o czujność i odrzucanie takich ofert.

"Nie kupujcie kradzionego. Nie stawajcie się wspólnikami rosyjskich zbrodni. Kradzież nikomu nigdy szczęścia nie przyniosła" - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

"Wojska rosyjskie wydają się brać na cel magazyny z żywnością na Ukrainie" - czytamy we wtorkowej analizie Komisji Europejskiej dotyczącej ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie. - Jeżeli porty w Ukrainie nie zostaną odblokowane, śmierć głodowa grozi wielu ludziom w Afryce - ostrzegał w połowie maja szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley.

"Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę jeszcze bardziej zdestabilizowała i tak już wrażliwe rynki rolne. Pandemia Covid-19 i zmiany klimatyczne stawiają rolnictwo na całym świecie pod presją. (...) Już przed inwazją na rynkach towarowych notowano znaczne wzrosty cen, co rynki rolne odczuły poprzez wzrost kosztów energii i nawozów, i w konsekwencji przełożyło się na wzrost cen płodów rolnych. Ceny żywności w UE wzrosły o 5,6 proc. w porównaniu do lutego ubiegłego roku" - wynika z raportu KE, nad którym dyskutują we wtorek ministrowie.

"Śmierć głodowa grozi wielu ludziom w Afryce"

- Jeżeli ukraińskie porty czarnomorskie nie zostaną odblokowane, umrą miliony ludzi - mówił natomiast w połowie maja szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley. - Jeśli ma pan w ogóle serce dla reszty świata, niezależnie od tego, co myśli pan o Ukrainie, musi pan otworzyć te porty - zaapelował do prezydenta Rosji.

Dostawy produktów rolnych z Ukrainy, zwanej spichlerzem świata, są unieruchomione, ponieważ Rosjanie zablokowali ukraińskie porty na Morzu Czarnym, m.in. Odessę.

Beasley ostrzegł, że porty muszą zacząć działać w ciągu najbliższych 60 dni. W przeciwnym razie oparta na rolnictwie ukraińska gospodarka upadnie. - Jeżeli porty nie zostaną odblokowane, śmierć głodowa grozi wielu ludziom w Afryce, odblokowanie portów nie będzie jednak łatwe - ocenił.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie