„Nie podoba się praca, to do widzenia”
Szef źle mnie traktuje i zwraca się do mnie wulgarnie – tak odpowiedziało 46 proc. ankietowanych przez Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Wydział Nauk Humanistycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Jak wskazują autorzy badania, najczęściej swych pracowników poniżają pracodawcy, którzy są jednocześnie właścicielami firmy. Do mobbingu dochodzi częściej w mniejszych przedsiębiorstwach. Ale też ze złym traktowaniem przez przełożonych stykają się pracownicy służb mundurowych – w policji, wojsku, więziennictwie.
W tych organizacjach, w których struktura ma charakter hierarchiczny. Osoby szykanowane przez szefów tłumaczą, że muszą godzić się na nieprawidłowości – bo obawiają się, że nie znajdą innego zatrudnienia.
- Strach przed utratą pracy to jedna z głównych przyczyn trwania w nieprzyjaznej firmie – potwierdza Jadwiga Mucha, konsultant krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego Osa.
Ponad 12 milionów mieszkańców Unii Europejskiej doznało w pracy nękania, zastraszania i poniżania. Co piąty samobójca w Europie to ofiara mobbingu. Osoby gnębione przez przełożonych, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że krytyka pod ich adresem to tylko element manipulacji.
- Dręczona jest często osoba niewygodna, w jakiś sposób zagrażająca szefowi – komentuje Jadwiga Mucha - Może mieć większe niż szef kompetencje lub nie chcieć wykonywać jego absurdalnych poleceń.
Zastraszone w pracy osoby, mimo swojej wiedzy i doświadczenia, zaczynają zadręczać się wyrzutami, nieuzasadnioną samokrytyką. Wątpią w siebie i swoje zdolności. Czasami zdarza się, że rezygnują z posady. Zostają jednak na tyle okaleczeni psychicznie, że nie są w stanie szukać nowej pracy. Boją się powtórki drastycznych doświadczeń.