„Nie podoba się praca, to do widzenia”

Szef źle mnie traktuje i zwraca się do mnie wulgarnie – tak odpowiedziało 46 proc. ankietowanych przez Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Wydział Nauk Humanistycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

„Nie podoba się praca, to do widzenia”

Jak wskazują autorzy badania, najczęściej swych pracowników poniżają pracodawcy, którzy są jednocześnie właścicielami firmy. Do mobbingu dochodzi częściej w mniejszych przedsiębiorstwach. Ale też ze złym traktowaniem przez przełożonych stykają się pracownicy służb mundurowych – w policji, wojsku, więziennictwie.

W tych organizacjach, w których struktura ma charakter hierarchiczny. Osoby szykanowane przez szefów tłumaczą, że muszą godzić się na nieprawidłowości – bo obawiają się, że nie znajdą innego zatrudnienia.

- Strach przed utratą pracy to jedna z głównych przyczyn trwania w nieprzyjaznej firmie – potwierdza Jadwiga Mucha, konsultant krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego Osa.

Ponad 12 milionów mieszkańców Unii Europejskiej doznało w pracy nękania, zastraszania i poniżania. Co piąty samobójca w Europie to ofiara mobbingu. Osoby gnębione przez przełożonych, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że krytyka pod ich adresem to tylko element manipulacji.

- Dręczona jest często osoba niewygodna, w jakiś sposób zagrażająca szefowi – komentuje Jadwiga Mucha - Może mieć większe niż szef kompetencje lub nie chcieć wykonywać jego absurdalnych poleceń.

Zastraszone w pracy osoby, mimo swojej wiedzy i doświadczenia, zaczynają zadręczać się wyrzutami, nieuzasadnioną samokrytyką. Wątpią w siebie i swoje zdolności. Czasami zdarza się, że rezygnują z posady. Zostają jednak na tyle okaleczeni psychicznie, że nie są w stanie szukać nowej pracy. Boją się powtórki drastycznych doświadczeń.

mobbingpracodawcabezrobocie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)