Niekorzystne prognozy dla europejskiego rynku pracy

- Środowiska biznesu uważają, że dla europejskiego rynku pracy jednym z najważniejszych wyzwań jest demografia. Prognozy są niekorzystne dla Europy - podkreśla Monika Zakrzewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Niekorzystne prognozy dla europejskiego rynku pracy
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Dodaje, że do 2025 roku liczba aktywnych zawodowo w krajach rozwiniętych zmniejszy się o około 25 milionów osób, podczas gdy w krajach rozwijających się ta populacja znacznie się zwiększy. Dla krajów Unii ważne jest nie tylko wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Chodzi też o to, by zwiększyć na terenie wspólnoty możliwość pracy osób z państw spoza Unii Europejskiej. Należy też wspierać kraje członkowskie we wdrażaniu modelu Flexicurity. Model ten sprzyja konkurencyjności, zatrudnieniu i zadowoleniu z pracy.

Monika Zakrzewska zaznaczyła, że system Flexiciurity jest odpowiedzią na bardzo wiele bolączek, w szczególności osób mających problemy z łączeniem życia zawodowego z rodzinnym. Chodzi o osoby wychowujące dzieci ale również niepełnosprawne czy nie mające wystarczających kwalifikacji. Model ten jest korzystny także dla osób, które mają bardzo wysokie kwalifikacje i nie chcą pracować według sztywnych ram, ale chcą się przemieszczać nie tylko w kraju, ale też pracować w różnych miejscach za granicą. Wiele krajów europejskich nie zdecydowało się do tej pory na wprowadzenie modelu Flexicurity. Dlatego też jednym z celów naszej prezydencji powinno być doprowadzenie do wznowienia misji europejskiej do spraw Flexiciurity - twierdzi Monika Zakrzewska. Dodaje, że taki model łączy elastyczność i bezpieczeństwo dla pracowników i przedsiębiorstw.

europakarierademografia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)