Trwa ładowanie...

Niemcy kuszą polskich fachowców

Najniższe od chwili zjednoczenia Niemiec bezrobocie to niepowtarzalna szansa dla naszych pracowników - informuje "Rzeczpospolita".

Share
Niemcy kuszą polskich fachowców
Źródło: AFP, fot: Patrik Stollarz
d1a4uul

Niemieckie firmy prześcigają się w ofertach dla Polaków: premie, zasiłki, niższe wymagania językowe mają przyciągnąć najbardziej poszukiwanych - inżynierów, informatyków, ale także elektryków czy cieśli budowlanych. Liczba takich ofert pracy wzrosła o jedną trzecią w porównaniu z 2010 rokiem.

- Szansa na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia w Niemczech może być w tym roku dużo większa niż w 2011 - twierdzi Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service, jednej z największych agencji zatrudnienia w Polsce. Twierdzi, że gorsza sytuacja w kraju sprawi, iż liczba Polaków wybierających pracę za Odrą wzrośnie w 2012 roku co najmniej o połowę.

Według grudniowego raportu Federalnego Instytutu Pracy od maja 2011 r., kiedy dla Polaków w pełni otwarto niemiecki rynek pracy, do końca września wyjechało ich zaledwie 26 tys. Dane niemieckiego odpowiednika GUS sugerują jednak, że liczba migrantów mogła być wyższa - w I półroczu 77 tys. Zdaniem Guido Vreulsa, dyrektora agencji Otto Polska, można szacować, że w całym 2011 roku wyjechało do pracy za Odrą ok. 150 tys. Polaków.

d1a4uul

- Niemcy mają tak duży deficyt fachowców: spawaczy, elektryków, mechaników czy stolarzy budowlanych, że podwyższają im stawki - twierdzi Artur Ragan z agencji Work Express. Coraz niższe są też wymagania językowe - w przypadku informatyków i inżynierów mechaników często wystarcza znajomość angielskiego. Dodatkową zachętą mogą być świadczenia socjalne w Niemczech - zasiłki na dzieci, becikowe, odliczenie od podatku kosztów dojazdów do rodziny w kraju.

d1a4uul

Podziel się opinią

Share
d1a4uul
d1a4uul