Niezdecydowania ciąg dalszy
Uspokajające wypowiedzi europejskich polityków wpłynęły pozytywnie na początek wtorkowych notowań. Czerwcowa seria kontraktów rozpoczęła dzień na poziomie 2 312 pkt, zyskując 7 pkt względem poziomu odniesienia.
Przebłyski optymizmu wywindowały w pierwszej godzinie kurs na wysokość2 330 pkt (sesyjne maksimum), ale wkrótce do głosu doszła strona podażowa, której po 11:00 udało się sprowadzić rynek poniżej kreski. Godzinę później sprzedający wyznaczyli wtorkowe minimum na poziomie 2 282 pkt, kolejne 60 minut zajął bykom powrót na zieloną stronę rynku. W ostatnich godzinach handlu widoczne było niezdecydowanie. Zamknięcie wczorajszych notowań wypadło na pułapie 2 308 pkt, co oznacza wzrost o 0,13%. Baza na koniec dnia była równa -18 pkt, LOP wynosił 95,2 tys. pozycji.
Wtorkowa sesja potwierdziła ponownie równowagę sił na rynku. Na wykresie technicznym pojawiła się świeca-szpulka, której wymowa świadczy o tym, że inwestorzy nie mają pomysłu, co do dalszego kierunku kursów. Na rynku zapanował marazm, który może przerwać dopiero silny impuls zewnętrzny. Być może takim będą piątkowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA w maju. Wczorajsze cienie informują, że i kupujący próbowali zaatakować najbliższy opór (jako niedomknięta luka bessy po sesji piątkowej) oraz sprzedający mieli swoje przysłowiowe pięć minut, w których atakowali podstawę poniedziałkowego białego korpusu (2 280 pkt). Obie strony poniosły fiasko działań, co przy bardzo słabym trendzie (konsolidacji albo ruchu bocznym) jest typowym zjawiskiem. Jak długo kupujący obronią ostatnie dwa bastiony długoterminowego trendu wzrostowego (poziomy 2 225 pkt oraz 2 178 pkt), sytuacja techniczna będzie dawała większe szanse tej stronie rynkowej. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie uda się obronić poziomu 2 178 pkt, rynek
może zniżkować docelowo do 1 700 pkt. Ten scenariusz obecnie nie ma żadnego potwierdzenia. Pozostaje zatem wyczekiwać na rozstrzygnięcie sytuacji, które z pewnością nadejdzie.
BM Banku BPH