Trwa ładowanie...

Wybitnie inteligentni. 4 nieoczywiste cechy osób z wysokim IQ

Oprócz powszechnie znanych cech inteligencji, jak łatwość nauki i myślenie abstrakcyjne, naukowcy wskazują na zachowania, które mogą wydawać się nietypowe dla osób wysoce inteligentnych. Odkładanie obowiązków i unikanie towarzystwa to tylko niektóre z nich.

Steve Jobs miał skłonność odwlekania podejmowania decyzjiSteve Jobs miał skłonność odwlekania podejmowania decyzjiŹródło: Getty Images, fot: 2004 Getty Images
dp5gp91
dp5gp91

Ponadprzeciętna inteligencja może przejawiać się na wiele sposobów i w różnych sferach życia. Oprócz konwencjonalnych cech, takich jak łatwość przyswajania wiedzy, myślenie abstrakcyjne czy umiejętności rozwiązywania problemów, naukowcy wskazują również na takie oznaki wysokiego IQ, które mogą być postrzegane jako wady.

Inteligencja a prokrastynacja

Magazyn INC opublikował listę czterech zachowań, które wskazują na to, że nasza inteligencja może być wyższa, niż przypuszczamy. Autor zestawienia zwraca uwagę, że te cechy mogą wydawać się nietypowe dla osób, które tradycyjnie uważalibyśmy za wysoce inteligentne. Paradoksalnie jednak mogą one świadczyć o wysokiej inteligencji, co potwierdzają badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapytaliśmy o potrzebę noszenia odblasków. Po teście wiele osób zmieniło zdanie

Odkładanie zadań może wynikać z braku ochoty do ich wykonania. Jednak jeśli często przesuwasz coś na później, bo czujesz, że potrzebujesz więcej czasu na znalezienie odpowiedniego rozwiązania, jest to oznaka przemyślanego podejścia. Steve Jobs, na przykład, nigdy nie decydował się na najbardziej oczywiste rozwiązania od razu. Czekał z ostatecznym wyborem aż do momentu, gdy pojawiły się najbardziej interesujące propozycje.

dp5gp91

Prokrastynacja jako luksus

Badania opublikowane w "Journal of Research in Personality" wykazały, że ludzie z wysokim IQ mają tendencję do częstszej prokrastynacji. Wynika to z faktu, że dzięki swojej inteligencji mogą pozwolić sobie na luksus odkładania spraw na ostatnią chwilę.

Inteligencja a życie społeczne

Wydawałoby się, że osoby o wysokiej inteligencji cieszą się towarzystwem innych mądrych ludzi. Jednak badania opublikowane w "British Journal of Psychology" wykazały, że im bardziej takie osoby angażują się w życie społeczne, tym niższe jest ich poczucie szczęścia. Naukowcy spekulują, że jedną z przyczyn może być skupienie na osiąganiu długoterminowych celów, co sprawia, że spędzanie czasu z przyjaciółmi może być bardziej rozpraszające niż pomocne.

Otwartość na zmiany

Jeff Bezos uważa, że wskaźnikiem wysokiej inteligencji jest gotowość do zmiany swojego zdania. Najbardziej inteligentni ludzie ciągle poprawiają swoje sposoby myślenia, często ponownie rozważają rozwiązane problemy i są otwarci na nowe poglądy oraz kwestionowanie własnych myśli. Potwierdzają to także badania, które pokazują, że przedsiębiorcy, którzy dostosowują się i zmieniają zdania w odpowiedzi na nowe dane, mają większe szanse na sukces.

Produktywność nocnych marków

Badania opublikowane w czasopiśmie "Personality and Individual Differences" wykazały, że osoby, które są bardziej produktywne w późniejszych godzinach, często osiągają wyższy poziom inteligencji. Również inne badania, m.in. w "British Medical Journal", wskazują, że ta grupa ludzi zwykle zajmuje lepsze stanowiska i zarabia więcej niż osoby, które wcześnie rozpoczynają dzień pracy. Warto podkreślić, że to nie reguła, a późne wstawanie nie uczyni nikogo bardziej inteligentnym. Ważne jest słuchanie swojego organizmu i dbanie o zdrowie jako przejaw mądrości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp5gp91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp5gp91

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj