Trwa ładowanie...
d2hsjgd
gpw

Nowe szczyty

Dzisiejsze notowania na warszawskim parkiecie do godziny 16.00 przebiegały bardzo monotonnie. Indeks największych spółek poruszał się w wąskim dziesięciopunktowym kanale horyzontalnym.

Share
d2hsjgd

Ostatnie pół godziny handlu należało jednak do kupujących, którym udało się wyprowadzić główne indeksy na plusy. Warszawski indeks największych spółek urósł 0,45 proc., szeroki WIG zyskał 0,54 proc., mWIG40 zanotował wzrost 1,12 proc., natomiast indeks małych spółek sWIG80 zyskał 0,27 proc. Wśród indeksów branżowych najlepiej zachowywały się spółki medialne i telekomunikacyjne, najsłabiej wypadła dzisiaj natomiast branża spożywcza. Z ważnych informacji dotyczących naszej gospodarki wymienić należy informację podaną przez Eurostat, iż zatrudnienie wzrosło w trzecim kwartale tego roku o 0,8 proc., licząc rok do roku.

Wśród spółek o największej kapitalizacji najlepiej radziły sobie Bioton (+6,25 proc.), Cyfrowy Polsat (+3,91 proc.), TP S.A. (+1,94 proc.) i Lotos (+1,86 proc.). Wśród spółek, które wchodzą w skład WIG20, rosnących było trzykrotnie więcej od tych, które traciły. W gronie maruderów dzisiejszej sesji znalazły się PGNIG (-1,08 proc.), KGHM (-0,93 proc.) i PZU ( 0,19 proc.). Interesująco na dzisiejszej sesji wyglądały walory PGE, które zyskiwały 0,66 proc. przy przyzwoitych obrotach wynoszących 150 mln zł, akcje osiągnęły poziom 23 zł. Na początku października Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 10 proc. akcji, obecnie rynek nie oczekuje z tej strony podaży w najbliższym czasie. Polityka energetyczna przyjęta przez rząd zakłada, iż w rękach Skarbu Państwa pozostanie minimum 51 proc. walorów PGE. Na szerokim rynku silnie zyskiwały akcje Elstaroil. Dzisiaj spółka poinformowała, iż jedna z osób mających dostęp do informacji poufnych nabyła pakiet ponad 86 tys. akcji po średniej cenie 4,15 zł. W tym roku spółka
przerobi ponad 300 tys. ton rzepaku, natomiast w następnym planuje przekroczyć próg 350 tys. ton, co w połączeniu rosnącymi marżami pozwoli wrócić na ścieżkę rentowności. Spółka z Elbląga zyskiwała 8,79 proc., na zakończeniu sesji za jeden walor trzeba było zapłacić 4,95 zł.

Niewysokie obroty na dzisiejszej sesji poniżej 1,5 mld zł nie pozwalają przypisywać jej dużej wagi prognostycznej. Indeks największych spółek cały czas znajduje się w średnio- i długo terminowym trendzie wzrostowym. Celem w najbliższym czasie powinien być poziom 2850 pkt. Przebieg notowań pokazuje, iż rynek kontynuuje rajd św. Mikołaja i pomimo niewielkich wzrostów braku atmosfery euforii pokonywane są nowe tegoroczne maksima.

d2hsjgd

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2hsjgd

Podziel się opinią

Share
d2hsjgd
d2hsjgd