Trwa ładowanie...
d4gexec

Nowy harmonogram budowy terminala LNG zakłada zakończenie prac 31 grudnia 2014 - MSP (opis)

10.09. Warszawa (PAP) - Po zapoznaniu się z wynikami zleconego audytu, MSP zatwierdziło nowy harmonogram budowy terminalu LNG w Świnoujściu, zakładający zakończenie projektu 31...

d4gexec
d4gexec

10.09. Warszawa (PAP) - Po zapoznaniu się z wynikami zleconego audytu, MSP zatwierdziło nowy harmonogram budowy terminalu LNG w Świnoujściu, zakładający zakończenie projektu 31 grudnia 2014 roku - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym. To oznacza przesunięcie daty oddania terminalu o 6 miesięcy w stosunku do pierwotnego terminu.

"Odpowiedzialna za projekt spółka Polskie LNG ma tym samym otwartą drogę do podpisania aneksu do umowy z konsorcjum realizującym inwestycję. Jednym z jego elementów jest właśnie urealniony harmonogram inwestycji. Ponadto zmiany umowy wykonawczej obejmują dodatkowy system zabezpieczeń należytego wykonania robót oraz przewidują waloryzację wynagrodzenia generalnego wykonawcy, które uwzględni m.in.: wydłużoną asystę przy rozruchu i wydłużony okres gwarancyjny, kilkadziesiąt zmian projektowych, konieczność utrzymania placu budowy przez dłuższy czas oraz mobilizację ludzi i sprzętu w dodatkowym okresie budowy i rozruchu" - napisano w komunikacie.

Resort przypomniał, że główną przyczyną opóźnień inwestycji był kryzys na rynku budowlanym i upadłość PBG, członka konsorcjum realizującego terminal oraz Hydrobudowy - głównego podwykonawcy prac budowlanych.

"Spowodowało to konieczność pozyskania nowych podwykonawców i wiązało się również z dodatkowymi kosztami. Zdezaktualizowany harmonogram stanowił także utrudnienie w kontroli przebiegu inwestycji" - napisano w komunikacie.

d4gexec

"Nie jestem zadowolony z przesunięcia terminu oddania do użytkowania, jednak uparte trwanie przy nierealnym harmonogramie jest ryzykownym i kosztowniejszym rozwiązaniem niż zaakceptowanie z wyprzedzeniem obiektywnych przesłanek do jego przesunięcia. Umożliwi nam to zadbanie zawczasu o wszystkie powiązane z inwestycją kwestie. Mam na myśli Korytarz Północ-Południe, pozwalający przesłać gaz ze Świnoujścia do naszych południowych sąsiadów i na Bałkany oraz kontrakt PGNiG z Qatargas" - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

W komunikacie podano, że nadzór na przebiegiem prac objął wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, a inwestor - Polskie LNG oraz OGP Gaz-System jako koordynator inwestycji zostali zobowiązani do pilnego wdrożenia dodatkowych narzędzi dla efektywniejszego zarządzania projektem. (PAP)

pel/ ana/

d4gexec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gexec