Nowy premier Hiszpanii zapowiada reformy
Rozwój gospodarki, wzrost zatrudnienia, oszczędności i szczerość to bezwzględne priorytety nowego hiszpańskiego rządu, jakie przedstawił w swoim expose wygłoszonym w Kongresie Deputowanych przyszły premier Hiszpanii Mariano Rajoy.
19.12.2011 | aktual.: 19.12.2011 20:13
- Muszą nas postrzegać jako gospodarkę wypłacalną. Musimy pokazać, że jesteśmy zdolni stworzyć nowe miejsca pracy i spłacić nasze długi - podkreślał w swoim przemówieniu Rajoy.
Obniżenie deficytu budżetowego, restrukturyzacja systemu finansowego, podwyżka emerytur oraz reforma administracji publicznej i systemu edukacji, a także poprawa zarządzania służbą zdrowia - to najważniejsze reformy planowane przez przyszły rząd ludowy Mariano Rajoya.
- Musimy myśleć o potrzebach Hiszpanii w perspektywie 20 lat i zapewnić krajowi właściwe miejsce w świecie, który wyłoni się po kryzysie - powiedział przyszły premier, odnosząc się do proponowanych reform.
Zapowiedział, że nowy rząd 30 grudnia przyjmie program pilnych reform gospodarczych i budżetowych. Ostrzegł, że kraj czekają bardzo trudne czasy.
Pierwsza ustawa, jaką przyjmie rząd, będzie dotyczyła stabilności budżetu - zapowiedział Rajoy w expose. Oświadczył, że celem gabinetu jest zredukowanie deficytu o 16,5 mld euro w przyszłym roku. Przyznał, że zapowiadany przez odchodzący socjalistyczny rząd deficyt budżetowy na poziomie około 6 procent PKB w tym roku może okazać się zbyt optymistyczny.
Oświadczył, że bezrobocie w kraju wzrosło do około 23 procent, a wśród młodzieży poniżej 25 lat - do około 46 procent.
W bardzo oczekiwanym wystąpieniu przyszły szef rządu zapowiedział m.in. podwyżkę emerytur w 2012 roku, czemu ma towarzyszyć likwidacja systemu wcześniejszych emerytur. Zastrzegł, że jest to jedyna podwyżka, o jakiej deputowani usłyszą od niego w poniedziałek
- Żadnych innych nie będzie - oświadczył lider Partii Ludowej(PP).
Reforma sektora publicznego ma polegać głównie na niezwiększaniu liczby funkcjonariuszy publicznych, z wyjątkiem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i podstawowych usług publicznych. Zostanie wdrożona w ciągu pierwszych sześciu miesięcy urzędowania nowego gabinetu.
Wdrożenie reformy rynku pracy Rajoy zapowiedział na pierwszy kwartał 2012 roku. - Powinniśmy przeprowadzić to w porozumieniu z partnerami społecznymi, ale jesteśmy świadomi, że należy działać jak najszybciej - powiedział.
Mówiąc o potrzebie głębokiej reformy hiszpańskiego systemu edukacyjnego Rajoy podkreślił, że "przyszłość Hiszpanii będzie zależała od systemu edukacji". - Nie możemy sobie jednak pozwolić na luksus zmiany modelu edukacji przez każdy kolejny rząd. Dlatego będziemy dążyć do osiągnięcia szerokiego konsensusu w kwestii wprowadzania zmian aktualnie wymaganych - oświadczył Rajoy.
Zapowiedziana przez przyszłego premiera reforma służby zdrowia ma służyć poprawie dostępu do niej, ma wyeliminować biurokrację i usprawnić zarządzanie usługami zdrowotnymi. - W ramach naszych kompetencji, chcemy wprowadzenia paktu zdrowotnego, zawartego w porozumieniu z wszystkimi partiami politycznymi, administracją publiczną i zaangażowanymi specjalistami - zapowiedział przyszły premier.
Rajoy powiedział, że wszystkie decyzje będą podejmowane "bez demagogii" i "przy użyciu wszystkich dostępnych bez wyjątków technik", a ich nadrzędnym celem będzie poprawa konkurencyjności gospodarki.
Ponadto przyszły premier zadeklarował, że zawsze będzie mówił prawdę, "nawet jeśli będzie bolała, bez ozdób i wymówek: trzeba nazywać chleb chlebem, a wino winem" - powiedział.
Rajoy zapewnił również, że nie będzie się oglądał wstecz i pociągał do odpowiedzialności poprzednio rządzących, o losie których miesiąc temu zadecydowali wyborcy.
- Wiedzieliśmy i wiemy, co nas czeka. Wiemy też, że będziemy rozliczani z tego, co osiągniemy, a nie z tego, co próbowaliśmy osiągnąć - podkreślał Rajoy.
Oficjalne zaprzysiężenie rządu odbędzie się we środę 21 grudnia, zaś pierwsze posiedzenie Rady Ministrów zaplanowane jest na piątek 23 grudnia.