Trwa ładowanie...
firma
10-12-2010 10:22

Nowy VAT: niejasna zmiana kwalifikacji

Firmy będą mieć problemy z właściwym przypisaniem
określonych stawek VAT do odpowiednich towarów - ostrzegają eksperci z firmy
doradczej Deloitte. Najwięcej pracy przy wprowadzaniu zmian podatowych może
mieć branża spożywcza.

Nowy VAT: niejasna zmiana kwalifikacjiŹródło: Jupiterimages
d3hhtsz
d3hhtsz

Firmy będą mieć problemy z właściwym przypisaniem określonych stawek VAT do odpowiednich towarów - ostrzegają eksperci z firmy doradczej Deloitte. Najwięcej pracy przy wprowadzaniu zmian podatkowych może mieć branża spożywcza.

Zdaniem specjalistów z Deloitte zakres zmian dotyczących VAT, które mają wejść w życie 1 stycznia 2011 roku jest bardzo duży, a dostosowanie się do nich będzie wyzwaniem dla firm. W nowym roku wzrosną stawki VAT, pojawi się też nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT, planowane są zmiany w odliczeniach podatku od kupowanych samochodów z kratką, czy w opodatkowaniu usług medycznych.

Według cytowanej przez PAP Joanny Stawowskiej, partnera w zespole VAT Deloitte, dwie pierwsze zmiany spowodują, że prawidłowe ustalenie tego, jaki towar będzie opodatkowany którą stawką, nie będzie takie proste. - Z praktycznego punktu widzenia to jeden z większych problemów związanych z wejściem w życie nowych przepisów (...) To stwarza duże pole do interpretacji - powiedziała Stawowska.

Jej zdaniem kłopoty mogą mieć głównie przedsiębiorcy z branży spożywczej. Sieci handlowe mają bowiem w swojej ofercie setki produktów, co do których są wątpliwości związane z odpowiednim zastosowaniem stawki. Podała przykład groszku konserwowego, który można będzie zaklasyfikować, jako "dania gotowe" (5-procentowa stawka po zmianach), albo jako "groszek zakonserwowany w inny sposób ..." (8-procentowa stawka).

d3hhtsz

Innym przykładem może być pieczywo, które po 1 stycznia 2011 r. będzie opodatkowane 5-procentowym lub 23-procentowym VAT-em, w zależności od tego, czy ma termin przydatności produktu do spożycia wyniesie powyżej lub poniżej 14 dni. Partner z Deloitte poinformowała, że dla jednej z firm z branży piekarskiej, różnica stawek, tylko dla jednego produktu, będzie odpowiadać równowartości 3 mln euro.

Stawowska wskazała, że oprócz odpowiedniego zaklasyfikowania produktów, firmy będą musiały m.in. "przemetkować" towary, przeprogramować kasy fiskalne, zmienić swoje systemy informatyczne. - Efekt może być taki, że pierwszego stycznia wielu pracowników będzie musiało przyjść do pracy, albo część sklepów pozostanie zamknięta 2 stycznia - powiedziała Stawowska.

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz