Trwa ładowanie...
d43hczx

Obecnie podejście "wait and see" jest optymalne - Chojna-Duch, RPP

12.03. Warszawa (PAP) - Obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni, zaś faza oczekiwania na rozwój sytuacji wyrażana jako "wait and see" jest w tej chwili podejściem sensownym...

Share
d43hczx

12.03. Warszawa (PAP) - Obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni, zaś faza oczekiwania na rozwój sytuacji wyrażana jako "wait and see" jest w tej chwili podejściem sensownym i optymalnym - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

"Inflacja z pewnością znajduje się w trendzie spadkowym, choć w najbliższym czasie może jeszcze pozostawać w górnym przedziale odchyleń od celu, do którego będzie się zbliżała w 2013 roku. W lutym jej wzrost mógł być nieco wyższy, niż w styczniu i wynieść około 4,2 proc. rdr, ale od tego momentu powinna się ona stopniowo obniżać" - powiedziała Chojna-Duch w rozmowie z PAP.

"Perspektywa naszego oddziaływania to jest od 4 do 6 kwartałów. Każde działanie RPP musi być skuteczne, efektywne. W sytuacji, kiedy większość banków centralnych utrzymuje albo obniża stopy, nie powinniśmy postępować w sposób niezrozumiały" - dodała.

d43hczx

"Wydaje się, że obecny poziom stóp proc. jest odpowiedni i jest to dobry okres, aby przypatrywać się, jak się rozwinie sytuacja. Podejście +wait and see+ ma w tym momencie sens i jest fazą optymalną" - powiedziała Chojna-Duch.

WZROST PKB W 2012 MOŻE BYĆ WYŻSZY, NIŻ 3,0 PROC.

"Uważam, że wzrost PKB w tym roku w Polsce może wynieść ponad 3,0 proc. Nie ma powodów, żeby nastąpiło gwałtowne załamanie z poziomu 4,3 proc. do poziomów zdecydowanie niższych, nawet przy płytkiej recesji w strefie euro" - powiedziała członkini RPP.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ asa/

d43hczx

Podziel się opinią

Share
d43hczx
d43hczx