Obowiązek noszenia maseczek – które zakłady pracy obejmuje?
Obowiązek zakrywania twarzy wszedł w życie 16 kwietnia, kwestia dot. noszenia maseczek ochronnych w miejscu pracy budzi jednak nadal sporo niejasności. Podpowiadamy, jak przepisy wyglądają w praktyce.
Obowiązek noszenia maseczek – które zakłady pracy obejmuje?
Obowiązek noszenia maseczek zakłada wiele wyjątków od reguły, a dodatkowe wyjaśnienia mają na celu doprecyzowanie niejasności w kwestii interpretacji przepisów. Kiedy w takim razie należy nosić maseczkę ochronną w pracy?
Zobacz również: Koronawirus godzi w biznesy. Miliony w zamian za udziały?
Ze względu na wystąpienie stanu epidemii, do odwołania został wprowadzony obowiązek zakrywania twarzy przy pomocy maseczek ochronnych albo odzieży. Dotyczy to także pracowników przebywających w zakładach pracy.
Obowiązek noszenia maseczek obejmuje placówki:
- administracji publicznej;
- wymiaru sprawiedliwości;
- kultury;
- kultu religijnego;
- oświaty;
- szkolnictwa wyższego;
- nauki, wychowania;
- opieki zdrowotnej/społecznej/socjalnej;
- obsługi bankowej;
- handlu;
- gastronomii;
- usług;
- turystyki;
- sportu;
- obsługi pasażerów w transportach.
Budynkiem użyteczności publicznej będzie również pomieszczenie o charakterze biurowym lub socjalnym w obiektach handlowych albo usługowych, a także w placówkach na targowiskach.
Obowiązek noszenia maseczek – które zakłady pracy obejmuje?
– Niestety będziemy z tą epidemią i z tym wirusem żyć przez co najmniej rok, półtora roku, może dłużej. Dopóki nie będziemy mieli szczepionki – stwierdził w tym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Pytany, kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych i zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, szef resortu zdrowia odparł, że "jak będzie szczepionka" na koronawirusa. To bardzo ogólna zapowiedź, po której pozostało wiele wątpliwości.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl