Obradowała Rada Ministrów (komunikat)
...
16.03. Warszawa - CIR informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd skierował wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dowodach osobistych.
Wydała rozporządzenie w sprawie nadania Instytutowi Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie statusu państwowego instytutu badawczego.
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2010 oraz kierunków realizacji zadań tego programu na lata 2011 i 2012.
Rząd zajął stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (druk nr 2625).
Rada Ministrów wyraziła zgodę na wniesienie akcji należących do Skarbu Państwa w Hucie Łabędy SA z siedzibą w Gliwicach do Kompanii Węglowej SA z siedzibą w Katowicach będącej jednoosobową spółką Skarbu Państwa w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki.
Rząd przyjął do wiadomości dokument: Stan przygotowania projektów indywidualnych. Informacja za IV kwartał 2009 r.
Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r., w dwudziestą rocznicę jej podpisania.
Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu, przedłożony przez ministra obrony narodowej.
Wniosek dotyczy przedłużenia okresu użycia polskiego kontyngentu w Afganistanie. Na mocy nowego postanowienia prezydenta polscy żołnierze pozostaliby w Afganistanie do 13 października 2010 r. (obecne postanowienie wygasa 13 kwietnia br.). Przewidziano także zwiększenie naszego kontyngentu o 600 żołnierzy. Dodatkowo kolejnych 200 żołnierzy ma być w odwodzie strategicznym w Polsce, z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie. W sumie kontyngent ma liczyć 2600 żołnierzy, a odwód strategiczny 400.
Siły i środki, jakimi obecnie dysponuje polski kontyngent wojskowy, pozwalają na prowadzenie działalności operacyjnej na terenie prowincji Ghazni. Posiadany potencjał nie jest jednak wystarczający do objęcia kontrolą wszystkich dystryktów tej prowincji, zwłaszcza w kontekście wzrastającej aktywności rebeliantów. Dlatego zwiększenie liczebności kontyngentu i odwodu strategicznego poprawi jego swobodę operacyjną w Ghazni. To z kolei stanowi podstawowy warunek stabilizacji w tej prowincji, w tym zapewnienia bezpieczeństwa ludności. Umożliwi też zintensyfikowanie szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa i skuteczniejsze wsparcie władz afgańskich, w szczególności samorządowych, a w efekcie stopniowe przekazywanie im odpowiedzialności za poszczególne dystrykty w Ghazni.
Wraz ze zwiększeniem liczebności naszego kontyngentu przewiduje się jego wzmocnienie o dodatkowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy niezbędny do sprawnego funkcjonowania oraz bezpiecznej realizacji jego misji. W 2010 r. do rejonu działania PKW zostaną skierowane m.in. dodatkowe 4 śmigłowce Mi-24 i 2 śmigłowce Mi-17, a także 51 pojazdów opancerzonych KTO Rosomak oraz nowe bezzałogowe samoloty rozpoznawcze. Polski kontyngent zostanie zwiększony o dodatkową kompanię piechoty zmotoryzowanej, pododdział logistyczny i dodatkowe pododdziały wsparcia. Ponadto wzmocniony zostanie system rozpoznania wojskowego.
W tym roku na wydatki osobowe i bieżące, związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem polskiego kontyngentu w Afganistanie, w budżecie MON zaplanowano ok. 400 mln zł (z uwzględnieniem kosztów osobowych dodatkowych 600 osób). Na doposażenie kontyngentu w wielkości 2600 osób w tegorocznym budżecie MON przeznaczono 1.351 mln zł (tzw. pakiet afgański).
Polski kontyngent wojskowy uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). Zgodnie z rezolucją nr 1890 (2009) Rady Bezpieczeństwa ONZ mandat Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa obowiązuje do 13 października 2010 r.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dowodach osobistych, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie elektronicznego dokumentu tożsamości. Dowód elektroniczny będzie miał taki sam status prawny jak tradycyjny dowód osobisty.
Nowy dokument zostanie wprowadzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji zawieranych drogą elektroniczną. Taki dowód osobisty, jako dokument potwierdzający tożsamość, przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa obrotu prawnego oraz usprawni kontakt obywatela z administracją publiczną.
Zaproponowane przepisy przewidują, że każdy obywatel będzie miał możliwość posługiwania się dowodem osobistym w celu składania podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej. Z podpisu nie będą mogły skorzystać m.in. osoby małoletnie, które nie posiadają zdolności do czynności prawnych.
Nowy dowód osobisty będzie uwierzytelniał posiadacza w systemach teleinformatycznych podmiotów publicznych oraz przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zgodnie z projektem, obywatele będą mogli złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju, jak również drogą elektroniczną. Nowy system wydawania dowodów osobistych zapewni spójność i bezpieczeństwo systemu, wiarygodność dokumentów, współpracę rejestrów publicznych oraz zgodność dowodu ze standardami międzynarodowymi. Równocześnie z dowodem będą wydawane dane służące do składania podpisu elektronicznego.
Zaproponowano, aby prawo do dowodu osobistego przysługiwało obywatelowi polskiemu z chwilą urodzenia. Nowe rozwiązanie umożliwi weryfikację danych dzieci w rejestrach państwowych, np. związanych z ochroną zdrowia, nauką czy ubezpieczeniem społecznym. Ponadto, dzieci poniżej 13 lat będą mogły przebywać na terenie pozostałych państw Unii Europejskiej i grupy Schengen bez paszportu. Zaproponowano 10-letni termin ważności dla dokumentów wydawanych dzieciom powyżej 5 lat oraz 5-letni termin dla dzieci poniżej 5 lat.
Organy uczestniczące w wydawaniu dowodów osobistych będą miały dostęp do centralnego rejestru dowodów osobistych. Przyjmuje się, że dokumenty osób, które zmieniły dane zostaną wycofane z obiegu prawnego. Określone mają być zasady unieważniania dowodów osobistych. Przepływ informacji będzie się odbywać w drodze bezpiecznej transmisji teleinformatycznej, z uwzględnieniem wykorzystania internetu, a ich przetwarzanie ma być oparte o formularze elektroniczne.
Projekt przewiduje także, że firma zewnętrzna będzie mogła zapisać kwalifikowany podpis elektroniczny w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zgodnie z założeniami, system ma zapewniać ochronę warstwy elektronicznej dowodu osobistego przed nieuprawnionym dostępem oraz próbami utworzenia funkcjonalnej kopii jego warstwy elektronicznej.
Zaproponowano, aby nowe przepisy dotyczące elektronicznego dowodu osobistego zaczęły obowiązywać od początku 2011 r.
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie nadania Instytutowi Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie statusu państwowego instytutu badawczego, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHiAR) w Radzikowie otrzyma status państwowego instytutu badawczego. Placówka spełnia niezbędne do tego wymagania zawarte w ustawie z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych. IHiAR, jako państwowy instytut badawczy, będzie wspierał realizację Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015, przez bezpośredni wkład w tworzenie proekologicznej polityki państwa oraz rozwój obszarów wiejskich i wyznaczanie kierunków wspólnej polityki rolnej.
Instytut powstał w 1951 r. i od tego czasu wyniki jego badań oraz prac rozwojowych decydują o postępie biologicznym w produkcji roślinnej. Dzięki nim Polska ma swoją narodową hodowlę roślin uprawnych opartą na rodzimej tradycji i wiedzy praktycznej. Instytut pełni też rolę doradcy naukowego w rozwiązywaniu problemów dotyczących tworzenia i wykorzystania postępu biologicznego, w tym wartości użytkowej produktów roślinnych. Podczas swojego funkcjonowania IHiAR prowadził nie tylko prace dostosowawcze do rozwiązań przyjętych w krajach wysoko rozwiniętych, ale wykonywał badania i prace rozwojowe, które zapewniły naszemu krajowi miejsce w czołówce państw mających rozwinięte rolnictwo.
Instytut, jako najdłużej działająca jednostka w sektorze hodowlano-nasiennym, posiada doświadczenie w realizacji programów badawczo-rozwojowych. Obecnie realizuje program wieloletni na lata 2008-2013 pod nazwą "Ulepszanie Roślin dla Zrównoważonych AgroEkoSystemów, Wysokiej Jakości Żywności i Produkcji Roślinnej na Cele Nieżywnościowe". Zadaniem programu jest m.in. podniesienie jakości produktów roślinnych przeznaczonych na cele żywnościowe i paszowe, a także ochrona i wykorzystanie bioróżnorodności dla potrzeb rolnictwa oraz tworzenie nowych technologii i standardów jakości w produkcji roślinnej. Od 1996 r. Instytut pełni również rolę koordynatora i wykonawcy Krajowego Programu Ochrony Zasobów Genowych Roślin Użytkowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" w roku 2010 oraz kierunków realizacji zadań tego programu na lata 2011 i 2012, przedłożoną przez ministra zdrowia.
Realizacja programu zwiększa szanse na wczesne rozpoznawanie chorób nowotworowych i umożliwia prowadzenie profilaktyki nowotworowej. Ma ona doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o ok. 10 proc. oraz poprawić skuteczność leczenia chorób nowotworowych w Polsce do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Oznacza to, że wśród mężczyzn poziom wyleczeń powinien wynosić ok. 40 proc., a wśród kobiet - ok. 50 proc.
W 2010 r. zostaną przeprowadzone postępowania konkursowe, które wyłonią realizatorów programu. W budżecie na 2010 r. na jego realizację zaplanowano 250 mln zł. Środki te będą przeznaczone m.in. na:
- prewencję dotyczącą nowotworów złośliwych, zwłaszcza będących następstwem palenia tytoniu; - profilaktykę i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego; - opiekę nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe; - zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania nowotworów; - poprawę działania systemu radioterapii onkologicznej (doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii); - uruchomienie produkcji radiofarmaceutyków, co zmniejszy koszt diagnostyki za pomocą tomografii pozytonowej (PET); - poprawę standardów leczenia operacyjnego raka płuca (doposażenie i modernizacja klinik i oddziałów torakochirurgii); - doskonalenie diagnostyki białaczek ostrych u dorosłych; - poprawę jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci; - poprawę funkcjonowania systemu zbierania i rejestrowania danych o nowotworach; - nauczanie onkologii w uczelniach medycznych.
Działania te będą kontynuowane w latach 2011-2012.
Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (druk nr 2625), przedłożone przez ministra sprawiedliwości.
Rząd uważa, że poselskie propozycje zmian do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej realizują słuszne cele. Dlatego projekt nowelizacji powinien być przedmiotem prac parlamentarnych, w trakcie których powinno się jedynie rozważyć potrzebę wprowadzenia do niego pewnych korekt.
Zdaniem posłów, nowelizacja ustawy o IPN ma służyć przede wszystkim jego odpolitycznieniu, co wymaga zmiany trybu powoływania i odwoływania prezesa IPN. Ma go powoływać i odwoływać Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu, która zgłasza kandydata spoza swego grona. Oznacza to, że do przeprowadzenia tych operacji potrzebna będzie zwykła większość głosów. Obecnie prezes IPN jest powoływany i odwoływany przez Sejm większością 3/5 głosów, za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium Instytutu, które zgłasza kandydata spoza swego grona.
Posłowie zaproponowali też wprowadzenie w miejsce Kolegium IPN - Rady IPN. Ich zdaniem, tryb wyłaniania Kolegium Instytutu nie gwarantuje, że w jego składzie znajdą się osoby merytorycznie przygotowane do pracy w tej instytucji. Obecnie jej członkiem może być obywatel polski, który wyróżnia się walorami moralnymi i wiedzą przydatną w pracach IPN. Posłowie chcą, aby członkiem nowego organu - Rady IPN - mógł zostać obywatel polski, który ma m.in. tytuł naukowy lub stopień naukowy w dziedzinie nauk humanistycznych lub prawnych oraz wyróżnia się wiedzą, która będzie przydatna w pracach IPN.
Te rozwiązania rząd uznaje za słuszne, ponieważ służą nadrzędnemu celowi, jakim jest odpolitycznienie IPN. Jednocześnie zaleca rozważenie w trakcie dalszych prac parlamentarnych nad projektem, czy nie należałoby w nim uwzględnić nowego organu - Krajowej Rady Prokuratury, jako podmiotu, który powinien uczestniczyć w procedurze wyboru członków Rady IPN.
Posłowie zaproponowali także przepisy zapewniające pełne otwarcie archiwów IPN i przyspieszenie procedury udostępniania jego zbiorów. Każda osoba fizyczna będzie mogła zwrócić się do IPN o wgląd do oryginałów dokumentów jej dotyczących, a nie tylko do ich kopii. W pewnych sytuacjach Instytut będzie jednak udostępniał tylko kopie. Ma to dotyczyć oryginałów, których stan uniemożliwia ich udostępnienie i sytuacji, gdy o wgląd do tych samych materiałów ubiega się jednocześnie wiele osób. W opinii rządu, w projekcie nowelizacji należałoby też umieścić przepis, zgodnie z którym IPN mógłby udostępnić kopie dokumentów także wtedy, gdy nie będzie miał ich oryginałów.
Zdaniem posłów, wnioski w sprawach o udostępnienie zbiorów mają być składane osobiście w siedzibie IPN, jego oddziałach i delegaturach lub za pośrednictwem poczty, pod warunkiem poświadczenia podpisu wnioskodawcy przez notariusza. Według rządu, doprecyzowania wymaga kwestia, czy notarialne poświadczenie podpisu ma dotyczyć jedynie wniosków wysyłanych pocztą czy też i tych składanych osobiście.
Projektodawcy zaproponowali uchylenie przepisu umożliwiającego osobie, która uzyskała wgląd do kopii dokumentów, zrobienie zastrzeżenia, że tzw. dane wrażliwe na jej temat (np. pochodzenie rasowe, przekonania religijne) nie zostaną udostępnione osobom trzecim. W ten sposób posłowie chcą przenieść odpowiedzialność za ujawnienie tzw. danych wrażliwych z IPN na osobę, która je pozyskuje i wykorzystuje.
Zdaniem rządu, ta regulacja chociaż uzasadniona, powinna być jednak dogłębnie przeanalizowana w kontekście standardów dotyczących ochrony dóbr osobistych oraz ochrony danych osobowych, zwłaszcza tzw. danych wrażliwych.
Rada Ministrów wyraziła zgodę na wniesienie akcji należących do Skarbu Państwa w Hucie Łabędy SA z siedzibą w Gliwicach do Kompanii Węglowej SA z siedzibą w Katowicach będącej jednoosobową spółką Skarbu Państwa w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki, przedłożony przez ministra skarbu państwa.
Rząd zgadza się na wniesienie akcji należących do Skarbu Państwa w Hucie Łabędy SA w Gliwicach do Kompanii Węglowej SA (KW SA) w Katowicach w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki. Chodzi o 9 089 440 akcji Skarbu Państwa o wartości ok. 287,8 mln zł. Podwyższenie kapitału zakładowego KW SA przez wniesienie do niej akcji Skarbu Państwa jest realizacją "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015", przyjętej przez rząd w 2007 r. W strategii przewidziano dokapitalizowanie Kompanii Węglowej SA w Katowicach.
Rada Ministrów przyjął do wiadomości dokument: Stan przygotowania projektów indywidualnych. Informacja za IV kwartał 2009 r., przedłożony przez ministra rozwoju regionalnego.
Pod koniec 2009 r. listy projektów indywidualnych (inwestycji o znaczeniu strategicznym dla rozwoju społeczno-gospodarczego) wykonywanych w ramach krajowych programów operacyjnych obejmowały 626 przedsięwzięć, których całkowity koszt realizacji oszacowano na 229 866 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej - 141 099 mln zł. Spośród tych projektów 529 znajdowało się na listach podstawowych. Pozostałe 97 to projekty rezerwowe, których realizacja zależy od "zwolnienia" środków z listy podstawowej.
Zawieranie umów wstępnych na przygotowanie projektów indywidualnych do realizacji przebiegało zgodnie z planem. Do końca 2009 r. podpisano takie umowy dla 519 inwestycji. Łączny koszt realizacji projektów objętych tymi umowami oszacowano na 302 595 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 109 221 mln zł.
Wnioski o dofinansowanie złożono dla 311 projektów o łącznym koszcie całkowitym 70 440 mln zł, w tym dofinansowane unijne - 32 546 mln zł. W IV kwartale 2009 r. zaobserwowano przyspieszenie tempa składania wniosków o dofinansowanie. Złożono ich 66 o łącznym koszcie 11 661 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 4 805 mln zł.
Do końca 2009 r. zawarto 187 umów o dofinansowanie projektów.
Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r., w dwudziestą rocznicę jej podpisania, przedłożoną przez ministra edukacji narodowej.
Rząd uznaje, że realizacja praw opisanych we wszystkich dziedzinach i obszarach Konwencji o Prawach Dziecka powinna być priorytetem władz i przedmiotem stałej troski wszystkich Polaków.
Obowiązujące w prawie polskim przepisy mające chronić prawa dziecka są zgodne z postanowieniami Konwencji. Najwyższym źródłem tych praw jest Konstytucja RP, w której zawarto podstawowe zasady ustrojowe w dziedzinie stosunków rodzinnych, w tym zasadę ochrony praw dzieci. Podstawowym aktem prawnym w zakresie prawa rodzinnego pozostaje nadal Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 r. z późniejszymi zmianami.
W 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Do zapewnienia pełnej realizacji praw dziecka utworzona została także instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Obecnie w Sejmie prowadzone są prace nad dalszym wzmocnieniem roli rzecznika, w kierunku umożliwienia mu występowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach dotyczących interesu i praw dziecka.
W ostatnim czasie w ustawodawstwie polskim dokonano również wielu zmian mających wzmocnić ochronę dzieci, w szczególności przed przestępstwami na tle seksualnym. W prowadzono zmiany do Kodeksu karnego i przedłużono okres przedawnienia przestępstw seksualnych popełnianych na małoletnim. Wprowadzono ponadto zmiany dotyczące przestępstw pornografii dziecięcej.
W listopadzie 2009 r. Sejm przyjął ponadto zmiany w ustawie Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy, ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw, której celem jest dalsze wzmocnienie ochrony dziecka przed wykorzystaniem seksualnym.
Nowe prawo wejdzie w życie 8 czerwca 2010 r.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/