Trwa ładowanie...

Obroty w centrach handlowych dużo lepsze niż przed pandemią. Tutaj wzrosły najbardziej

W sierpniu 2022 roku obroty w centrach handlowych były o niemal 20 procent wyższe niż w sierpniu 2019 roku - wynika z opublikowanej w poniedziałek informacji Polskiej Rady Centrów Handlowych. To oznacza, że po pandemicznym kryzysie w tego typu obiektach nie ma już śladu. Zwłaszcza że wzrosty zanotowały centra każdej wielkości: od molochów po te najmniejsze.

Obroty w centrach handlowych dużo lepsze niż przed pandemią. W dużych obiektach wzrosły najbardziejObroty w centrach handlowych dużo lepsze niż przed pandemią. W dużych obiektach wzrosły najbardziejŹródło: WP
d1elq4r
d1elq4r

Obroty centrów handlowych w sierpniu 2022 roku były o 19,9 proc. wyższe niż w sierpniu 2019 roku - podała PRCH. Polepszyło się we wszystkich rodzajach obiektów: w największych galeriach (wzrost obrotów o 26,2 proc. w porównaniu do sierpnia sprzed pandemii koronawirusa), w galeriach dużych (14,6 proc.), średnich (13,6 proc.) i najmniejszych (12,6 proc.).

Gastronomia na topie

Najbardziej wzrosły obroty w kategorii gastronomia - o 38,9 proc. O 28,1 proc. polepszyło się natomiast w kategorii wyposażenie domu z RTV i AGD, a w przypadku odzieży - o 12,6 proc.

- Liczymy, że podobne wyniki utrzymają się także w nadchodzących miesiącach, które są kluczowe dla handlu - skomentował te wyniki Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający PRCH, cytowany w komunikacie. - Z uwagą obserwujemy wciąż rosnącą inflację i w konsekwencji wzrastające koszty utrzymania, na które dodatkowo wpływają jeszcze ponadnormatywne koszty energii. Z pewnością są to czynniki, które mogą wpływać na postawy konsumentów - przyznaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosnąca inflacja. Dodatkowy podatek nakładany na Polaków. "Najgorszy z możliwych"

Przypomnijmy, według opublikowanej w poniedziałek informacji GUS inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Po raz kolejny najbardziej podrożały nośniki energii - o 41,7 proc. rok do roku. Żywność i napoje bezalkoholowe są droższe o 21,9 proc., a paliwa do prywatnych środków transportu - o 19,5 proc.

d1elq4r

Pandemia zatrzymała centra handlowe

Opublikowane w poniedziałek dane o obrotach w centrach handlowych oznaczają, że trend zwyżkowy w tego typu sklepach trwa już szósty miesiąc z rzędu. Wzrost obrotów był w sierpniu wyższy niż w lipcu, kiedy to sięgnął niemal 16 proc. w porównaniu z lipcem 2019 r.

Po pandemicznym kryzysie nie ma już więc śladu. Przypomnijmy, że tego typu obiekty mocno straciły po tym, jak na świecie wybuchła pandemia COVID-19 - restrykcje i lockdowny nie sprzyjały odwiedzinom centrów handlowych. Obroty od maja do końca grudnia 2021 roku zaczęły jednak rosnąć, by w ostatnim miesiącu ubiegłego roku osiągnąć poziom jak przed pandemią.

Rok 2022 rozpoczął się natomiast narastającą piątą falą pandemii, największą z dotychczasowych pod względem liczby zakażeń, oraz obowiązującymi limitami. Dlatego ruch w centrach handlowych w styczniu 2022 był niższy o 2 proc. niż w tym samym miesiącu w 2019 roku. Wkrótce jednak branża zaczęła znów odrabiać straty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1elq4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1elq4r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj