Trwa ładowanie...
d1pr3xa

Od 15 kwietnia można starać się o dofinansowanie przetwórstwa

Od 15 kwietnia przedsiębiorcy będą mogli
starać się o dofinansowanie inwestycji w przetwórstwie, a rolnicy -
o pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy poza rolnictwem -
poinformowało we wtorek biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i
Modernizacji Rolnictwa.

d1pr3xa
d1pr3xa

ARiMR będzie przyjmowała także wnioski na dwa inne działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007- 2013. Po raz pierwszy rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie płatnych usług z zakresu doradztwa rolniczego oraz wytwarzania żywności np. tradycyjnej czy ekologicznej.

O dofinansowanie przetwórstwa mogą ubiegać się firmy, których obrót roczny nie przekracza równowartości 200 mln euro lub pracuje w nich mniej niż 750 osób. Przedsiębiorca, który chce dostać unijne pieniądze, musi zobowiązać się, że co najmniej połowa surowców do przerobu będzie pochodziła od grup producentów rolnych. Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 20 mln zł na jednego przedsiębiorcę. Na to działanie przewidziano na ten rok ponad 637 mln zł.

O pieniądze na utworzenie miejsc pracy poza rolnictwem może starać się rolnik lub domownik, który ma mniej niż 60 lat i mieszka na wsi lub w małej miejscowości. Warunkiem otrzymania środków jest ubezpieczenie w KRUS. Na ten cel można dostać do 100 tys. zł w formie refundacji 50 proc. poniesionych kosztów. W tym roku na wsparcie dla osób tworzących nowe miejsca pracy poza rolnictwem przewidziano 370,8 mln zł. Najwięcej pieniędzy dostaną woj. mazowieckie i lubelskie.

Po raz pierwszy ARiMR będzie przyjmowała wnioski o wsparcie dla rolników wytwarzających produkty zarejestrowane w tzw. systemach jakości żywności. Chodzi m.in. o unijne systemy takie jak Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne czy Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Pomoc przewidziana jest także dla rolników wytwarzających produkty ekologiczne. Producent otrzyma pieniądze po roku uczestnictwa w systemie jakości przez okres maksymalnie 5 lat. Na ten cel Agencja ma ok. 415 mln zł.

Nowym działaniem PROW-u jest ułatwienie rolnikom dostępu do płatnych usług w zakresie doradztwa rolniczego. Pomoc może wynieść do 80 proc. kosztu usługi, jednak nie więcej niż równowartość 1500 euro na gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2007-2013. W tym roku na ten cel ARiMR będzie mogła wydać ok. 767 mln zł.

d1pr3xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pr3xa