Trwa ładowanie...
d1h0oxu

Od 2013 r. dodatkowe częstotliwości dla szybkiego internetu

Rada UE przyjęła we wtorek wniosek ws. utworzenia pierwszego programu polityki widma radiowego, który ułatwi dostęp do szybkiego internetu przez rozszerzenie zakresu wykorzystywanych w tym celu częstotliwości. W Polsce mają one być dostępne od 2013 r. - powiedział minister Michał Boni.

Share
d1h0oxu

Szef polskiego resortu administracji i cyfryzacji przewodniczył we wtorek w Brukseli pierwszej od rozpoczęcia polskiej prezydencji UE formalnej radzie ministrów UE poświęconej telekomunikacji i kwestiom związanym ze społeczeństwem informacyjnym.

Podczas spotkania ministrowie potwierdzili wynegocjowany jeszcze pod koniec października z Parlamentem Europejskim kompromis w sprawie wniosku o utworzenie pierwszego programu polityki widma radiowego.

- Prace nad tym dossier trwały ponad rok. Z pewnego punktu widzenia przyjęcie tego dokumentu w dobrze przygotowany sposób otwiera złotą żyłę uruchamiania dodatkowych częstotliwości, które mogą być wykorzystane dla szerokopasmowego internetu - powiedział Boni na konferencji prasowej w przerwie obrad.

d1h0oxu

Program ma umożliwić szybszy dostęp do bezprzewodowego i szerokopasmowego internetu w UE nawet na terenach trudno dostępnych i słabiej zaludnionych poprzez uruchomienie dodatkowych częstotliwości radiowych. Przyjęcie programu musi jeszcze potwierdzić Parlament Europejski, co - jak powiedział minister - ma nastąpić w lutym.

- Mniej więcej w tym czasie z ministrem obrony narodowej podpiszemy porozumienie w sprawie uwolnienia pewnych częstotliwości na poziomie 800 MHz i później przygotujemy rozwiązania implementujące ten program tak, aby od 1 stycznia 2013 roku częstotliwości te mogły być dostępne - oświadczył, zapowiadając, że resort rozpocznie z operatorami rozmowy na ten temat. - To oznacza także dyskusje z rynkiem w sprawie tego, kto i na jakich zasadach będzie chciał te częstotliwości zagospodarować - powiedział Boni.

Środki pochodzące z opłat za korzystanie z dodatkowych częstotliwości mogą służyć finansowaniu cyfryzacji kraju, dzięki dostępowi do pełnej dywidendy cyfrowej w momencie otwarcia rynku w 2013 r. - powiedział Boni. - Większy dostęp do szerokopasmowego internetu, wykorzystanie tych częstotliwości będzie także poprzez dywidendę cyfrową dawało nam szanse i możliwości na sfinansowanie niektórych projektów cyfryzacyjnych, w tym planowanego przez rząd programu Cyfrowa Szkoła - dodał.

Program ma w pełni zinformatyzować szkoły w Polsce. W przyszłorocznym budżecie rząd przewidział 50 mln złotych na projekt pilotażowy tego programu. - Rozłożony na lata program ten będzie wymagał wsparcia; myślę, że z ministrem finansów znajdziemy porozumienie dotyczące sfinansowania tego projektu - powiedział Boni.

Podczas wtorkowego spotkania ministrowie omówili także kwestie związane z roamingiem i przyjęli wnioski dotyczące neutralności sieci.

Z Brukseli Agata Byczewska

d1h0oxu

Podziel się opinią

Share
d1h0oxu
d1h0oxu