Trwa ładowanie...
dfik2h4

Od września MF rozpoczyna prefinansowanie potrzeb pożyczkowych na '12 - Marczak

31.08. Warszawa (PAP) - Od września 2011 roku Ministerstwo Finansów rozpoczyna prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Rynki, instrumenty i skala prefinansowania...

dfik2h4
dfik2h4

31.08. Warszawa (PAP) - Od września 2011 roku Ministerstwo Finansów rozpoczyna prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Rynki, instrumenty i skala prefinansowania będą uzależnione od sytuacji rynkowej - poinformował w środę Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF. Dodał, że finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych będzie domykane poprzez maksymalnie jeden przetarg obligacji w miesiącu.

"Od września, poprzez przetarg zamiany, rozpoczynamy prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Rynki, instrumenty i skala tego prefinansowania uzależniona będzie od bieżącej sytuacji rynkowej" - powiedział Marczak.

"Tegoroczne potrzeby pożyczkowe będziemy domykać poprzez przeprowadzanie co najwyżej jednego w miesiącu przetargu sprzedaży obligacji. Nie przewidujemy sprzedaży do końca roku bonów skarbowych. Do końca roku nie przewidujemy również konieczności wystawienia na przetargi sprzedaży obligacji 2-letnich" - dodał.

Resort finansów 22 września zaoferuje obligacje serii WS i WZ za 1,0-3,0 mld zł. Z kolei na 8 września zaplanowany jest przetarg zamiany, na którym MF chce sprzedać papiery PS0416 i DS1021, a w zamian odkupić WZ0911/DZ1111/OK0112.

dfik2h4

Dyrektor departamentu w MF podkreślił również, że resort utrzymuje duży poziom rezerwy płynnościowej.

"Na koniec sierpnia na rachunkach złotowych i walutowych posiadamy środki o wartości o wartości ok. 53 mld zł" - poinformował Marczak.

Dodał, że we wrześniu zapadają papiery skarbowe o wartości do 12,4 mld zł.

"Dodatkowo na rynek wypłyną środki z tytułu składki przekazywanej do OFE i odsetek od długu w łącznej kwocie 2,7 mld zł" - poinformował.

dfik2h4

Z informacji przekazanych przez przedstawiciela resortu finansów wynika również, że w lipcu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych zmniejszył się drugi raz w bieżącym roku, tym razem o 4,5 mld zł (w tym obligacji o 4,3 mld zł).

"Poprzedni spadek miał miejsce w marcu. Od początku roku wartość papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrosła o 22,7 mld zł" - powiedział Marczak.

"W sierpniu kapitał zagraniczny ponownie znacząco napływał na polski rynek długu koncentrując się na średnim i długim końcu krzywej" - podkreślił.

Z danych MF wynika, że inwestorzy zagraniczni zainwestowali na koniec lipca w SPW 150.972,13 mln zł wobec 155.520,49 mln zł na koniec czerwca. (PAP)

bg/ ana/

dfik2h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfik2h4