Trwa ładowanie...

Od września podwyżki na szkolnych stołówkach. Szykują się zmiany

Część placówek oświatowych zapowiada zmiany w opłatach za szkolne obiady. W nowym roku szkolnym rodzice zapłacą więcej za tzw. wsad do kotła - przekazuje portalsamorzadowy.pl.

Od września za szkolne obiady trzeba będzie więcej zapłacićOd września za szkolne obiady trzeba będzie więcej zapłacićŹródło: East News, fot: Adam Staskiewicz
d1h2tsy
d1h2tsy

Od 1 września 2022 r. szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia uczniom jednego gorącego posiłku w ciągu dnia. Za posiłek trzeba zapłacić, ale wiele rodzin korzysta z tego rozwiązania - szczególnie jeśli rodzice cały dzień pracują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biorą nad morze własny prowiant i obiady w słoikach. Burmistrz Mielna: to nic nowego

Do tej pory koszt obiadu w szkolnej stołówce, podobnie jak dzienne wyżywienie w przedszkolu, był niezbyt wygórowany. A to dlatego, że rodzice płacą tylko za tzw. wsad do kotła.

d1h2tsy

Rodzice pokrywają jedynie koszt produktów spożywczych, z których przygotowywany jest obiad. Po stronie samorządu są wydatki przeznaczone na wynagrodzenie pracowników kuchni, opłatę za zużyte media, usługi i wyposażenie kuchni czy stołówki.

Ile rodzice płacili za tzw. wsad do kotła?

Jak wylicza portalsamorzadowy.pl, dzienne stawki za obiad w szkołach wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Na przykład w Krośnie za wyżywienie w stołówkach w miejskich szkołach trzeba zapłacić między 12 a 13 zł, a w przedszkolach 8-10 zł. W Chorzowie opłata dzienna za wyżywienie w przedszkolach (3 posiłki) to 11 zł. Za to w Łomży za szkolne obiady uczniów rodzice płacili między 4 a 6 zł.

Od września ceny za obiady mogą wzrosnąć - podaje serwis. Dyrektorzy poszczególnych placówek już sygnalizują, że podwyżki w nowym roku szkolnym są konieczne. Pierwsze podwyżki wprowadziły już szkoły w Bydgoszczy. Również dyrektorzy szkół w Poznaniu informują o zamiarze podwyżek opłat na szkolnych stołówkach.

Inflacja powoduje wzrost cen na stołówkach

Zmiany stawek żywieniowych spowodowane są wciąż wysoką inflacją. Portalsamorzadowy.pl przypomina, że w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny lub uzasadnionych przypadkach losowych możliwe jest zwolnienie rodziców z opłat za wyżywienie dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h2tsy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h2tsy