Odbierasz pensję w gotówce? Już niedługo. Ministerstwo chce tego zakazać

Już niedługo wynagrodzenie będzie mogło być przekazywane tylko w formie bezgotówkowej.

Odbierasz pensję w gotówce? Już niedługo. Ministerstwo chce tego zakazać
Jakub Ceglarz

10.04.2017 | aktual.: 10.04.2017 07:21

Wynagrodzenia przelewane na konto, a nie dawane do ręki to recepta ministerstwa rozwoju na zwalczanie szarej strefy.

"Kodeks pracy stanowi, że pensję wypłaca się w gotówce. W praktyce zdecydowanie przeważa jednak formalny wyjątek, czyli przelewanie wypłaty na konto bankowe. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w tej formie wynagrodzenie dostaje aż 87 proc. Polaków" - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Jeśli przyjmiemy, że liczba osób aktywnych zawodowo w IV kwartale 2016 roku wynosiła 17,2 mln, to pensję do ręki wciąż otrzymuje ponad 2,2 mln Polaków.

Ministerstwo Rozwoju (MR) chce wprowadzić do Kodeksu pracy zapis o domyślnym wysyłaniu wynagrodzenia na konto bankowe. Propozycja została zawarta w opublikowanym właśnie przez resort projekcie ustawy o skróceniu okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat.

Dlaczego rząd nie lubi płatności gotówkowych? Resort rozwoju uważa, że "są one domeną szarej strefy w gospodarce". W uzasadnieniu projektu, które cytuje "PB" zaznaczono, co następuje: "płatności gotówkowe, w przeciwieństwie do elektronicznych, nie pozostawiają śladu, umożliwiając ukrycie transakcji. Tym samym wprowadzenie regulacji zmniejszającej rolę gotówki w gospodarce na rzecz płatności elektronicznych może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy".

Pomysł ministerstwa chwali Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. - Skorzystają na tym wszyscy. Zarówno polska gospodarka, jak i konsumenci. Udział transakcji bezgotówkowych należy zwiększać, bo są łatwe i zapewniają bezpieczeństwo obrotu. W Polsce tymczasem można zaobserwować kult gotówki, której ludzie lubią dotykać, przekładać ją i patrzeć na nią, bo wtedy czują jej wartość - twierdzi reprezentujący fundację Robert Łaniewski.

- Celem tej zmiany jest oczywiście uszczelnianie systemu i zwalczanie nieoficjalnego zatrudnienia - ocenił z kolei Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

- Obawiam się jednak, że to nie pasuje do polskich realiów, w których wiele osób nie chce prowadzić kont bankowych. Upowszechnienie obrotu bezgotówkowego wymaga jeszcze wielu lat uświadamiania płynących z niego korzyści - podkreślił Bartnik.

gotówkaprzelewpensja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (627)