Trwa ładowanie...
zmiana pracy
12-12-2013 10:35

Odchodzisz z pracy? Masz nie tylko prawa, ale też obowiązki wobec pracodawcy

Kiedy szef wręcza ci wypowiedzenie, lub gdy sam zamierasz opuścić firmę, nagle możesz być zmuszony do wykonania czynności, o których wcześniej nie myślałeś

Odchodzisz z pracy? Masz nie tylko prawa, ale też obowiązki wobec pracodawcyŹródło: ˆ Picture-Factory - Fotolia.com
d1gjhd7
d1gjhd7

Kiedy szef wręcza ci wypowiedzenie, lub gdy sam zamierasz opuścić firmę, nagle możesz być zmuszony do wykonania czynności, o których wcześniej nie myślałeś. Sprawdź, jakie masz obowiązki i jakie przysługują ci prawa w okresie wypowiedzenia.

Każdy pracownik podpisując umowę, niezależnie czy jest to umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna, powinien mieć sprecyzowany zakres obowiązków, na które zgadza się przyjmując ofertę pracy. Przychodzi jednak czas, gdy któraś ze stron zechce zmienić istniejącą sytuację i się rozstać. Pracodawca może stracić zaufanie i na tej podstawie wypowiedzieć umowę pracownikowi, który np. nie dba o dobro firmy, nie wykonuje starannie i sumiennie swoich obowiązków, krytykuje i obraża kierownika w obecności innych zatrudnionych, a także jeśli postawiono mu zarzuty popełnienia przestępstwa związanego z zatrudnieniem. Jeśli umowę rozwiązuje pracodawca, podanie przyczyny wypowiedzenia jest obowiązkowe. Skutecznie i prawidłowo doręczone wypowiedzenie skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia – nawet, gdy pracownik odmówił podpisania dokumentu. Ale przecież pracę może chcieć zmienić sam pracownik. Jeśli to on rozwiązuje umowę, powinien w swoim wypowiedzeniu umieścić datę, kiedy składa dokument oraz
informację dotyczącą okresu wypowiedzenia, co jest zależne od rodzaju umowy. W dokumencie powinna się znaleźć również przyczyna podjętej przez pracownika decyzji, chociaż podanie powodu odejścia nie jest konieczne.

- Okres wypowiedzenia liczony jest od momentu oświadczenia pracodawcy lub pracownika o chęci rozwiązania umowy do ustania stosunku pracy - tłumaczy adwokat Łukasz Berg, prowadzący kancelarię adwokacką w Gdańsku.

- W okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek świadczyć pracę zgodnie z obowiązującą go umową o pracę, chyba że, co zdarza się nierzadko, pracodawca zdecyduje się na zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - mówi Łukasz Berg. - W przypadku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykonywać ją sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Podkreślić należy, że pracownik w okresie wypowiedzenia nie może być traktowany mniej korzystanie niż inni pracownicy. Warto też pamiętać, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Pracownik nie może się od tego obowiązku uchylić. W związku z podjęciem przez pracodawcę decyzji o udzieleniu pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia, ustalony wcześniej w planie urlopów termin urlopu
pracownika, traci moc.

d1gjhd7

Zgodnie z prawem pracodawca może więc wysłać pracownika na zaległy urlop nawet wówczas, gdy pracownik się z tym nie zgadza. Gdy wykorzystanie urlopu jest niemożliwe, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia pracownikowi odpowiedniego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, choć praktycznie większość pracodawców drugiej opcji nie wybiera.

Jak się okazuje, okres wypowiedzenia to nie tylko czas, w którym kończymy współpracę z firmą, ale również moment, w którym pojawiają się nowe obowiązki wobec pracodawcy. Przede wszystkim należy zwrócić mienie powierzone przez firmę - telefon komórkowy, laptop, służbowy samochód. Jeśli firma wynajmowała pracownikowi mieszkanie, należy je zwolnić w określonym terminie. Z firmą należy rozliczyć się ze stroju roboczego, czasami nawet w najdrobniejszych elementach - oddać trzeba np. noszone skarpetki. Należy pamiętać, że również pożyczka z funduszu socjalnego podlega zwrotowi. Warto jednak mieć na uwadze, że sytuacja dotyczy jedynie takich przypadków, kiedy pracownik chce się zwolnić na własne życzenie. Jeśli pracodawca sam wręcza mu wypowiedzenie (z przyczyn zależnych od zakładu pracy), wtedy nie ma obowiązku żądać zwrotu całości udzielonej pożyczki.

Każde przedsiębiorstwo ma swój własny, odrębny regulamin funkcjonowania, dlatego warto zapoznać się z informacjami w nim zawartymi. Pracodawca może na przykład dokładnie określić termin zwrotu swojej własności i np. do tego czasu nie wystawić świadectwa pracy.

ml,MA,WP.PL

d1gjhd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gjhd7