Odczyt WWK bez większego wpływu na złotego
Wczorajszy pusty kalendarz danych makroekonomicznych dla Polski sprawił, że notowania złotego pozostawały pod wpływem informacji z szerokiego rynku. To oznacza, że oczy inwestorów na rynku polskiej waluty zwrócone były przede wszystkim na Stany Zjednoczone, gdzie istotnych danych makro było wczoraj najwięcej.
Na globalnych rynkach walut widoczna jest obecnie słabość amerykańskiego dolara, która zaowocowała wczoraj powrotem kursu EUR/USD ponad poziom 1,35. Sprzyjały temu niezbyt dobre środowe dane z amerykańskiej gospodarki, a także zamieszanie wokół limitu zadłużenia w USA.
Osłabienie dolara względem euro zostało odzwierciedlone na parze walutowej USD/PLN, która wczoraj skierowała się w dół, spadając poniżej poziomu 3,12. Dzisiaj rano dolar nadal pozostaje relatywnie słaby względem polskiego złotego – i jest szansa, że ta sytuacja się utrzyma. Ogólnie bowiem notowania dolara amerykańskiego mogą pozostawać pod presją podaży ze względu na dwie kwestie: wspomniane już zamieszanie wokół sprawy limitu zadłużenia amerykańskiej gospodarki, a także ze względu na wyczekiwanie inwestorów na więcej informacji w sprawie potencjalnego ograniczania QE3.
Jeśli chodzi o tę drugą sprawę, to ostatnio szef Fed z St.Louis, James Bullard, zasugerował w swoim wystąpieniu, że Fed może ograniczyć QE3 już w październiku. Pojawiły się także informacje, że już we wrześniu było do tego blisko. Jednak inwestorzy i tak prawdopodobnie będą wyczekiwać przede wszystkim istotnych danych z rynku pracy, które pojawią się na początku października. Do tej pory dolar może pozostać słaby, co ograniczy możliwość wzrostu notowań kursu USD/PLN.
Tymczasem większy potencjał wzrostowy mają notowania pozostałych par walutowych powiązanych ze złotym, jeśli faktycznie słabość dolara zostanie utrzymana. Dotyczy to chociażby kursu EUR/PLN, który wczoraj dotarł do rejonu 4,22. W krótkim terminie może to być problematyczne, bowiem okolice 4,22 to najbliższy techniczny poziom oporu na wykresie EUR/PLN – dzisiaj zresztą widać w tych okolicach delikatną presję podaży, ponieważ notowania utrzymują się tuż poniżej 4,22.
Dzisiaj wśród najważniejszych danych makro zobaczymy m.in. dane z rynku pracy w USA. Natomiast w Polsce o godzinie 9.00 pojawił się odczyt Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury (WWK) według BIEC. Wskaźnik delikatnie wzrósł – do 147,1 pkt. z poprzednich 146,5 pkt. Ta – bądź co bądź pozytywna – wiadomość nie pomogła jednak istotnie notowaniom polskiego złotego. BIEC zaznaczył bowiem w dzisiejszym komunikacie, że obecny odczyt wskaźnika potwierdza pewne ożywienie, jednak jest ono „mozolne”.
Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |