Odzyskanie wysokiego tempa wzrostu produktywności pracy w przyszłości może być utrudnione - raport

24.09. Warszawa (PAP) - Dynamika wzrostu PKB potrzebna do wygenerowania wzrostu zatrudnienia w gospodarce wydaje się niższa niż w przeszłości, jednak odzyskanie wysokiego tempa...

24.09.2012 | aktual.: 24.09.2012 10:53

24.09. Warszawa (PAP) - Dynamika wzrostu PKB potrzebna do wygenerowania wzrostu zatrudnienia w gospodarce wydaje się niższa niż w przeszłości, jednak odzyskanie wysokiego tempa wzrostu produktywności pracy w przyszłości może być utrudnione - wynika z raportu NBP o rynku pracy w II kwartale 2012 r.

"Pomimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, zatrudnienie zachowuje nieznacznie dodatnią dynamikę, a bezrobocie rośnie bardzo powoli. Ten rozwój sytuacji jest odmienny od zjawisk obserwowanych we wcześniejszych okresach spowolnienia gospodarczego. Komponent cykliczny różnych miar zatrudnienia cechuje się silnym związkiem z komponentem cyklicznym PKB i obie wielkości w ostatnich kwartałach mają tendencję spadkową. Obserwowany obecnie brak większych zmian zatrudnienia i bezrobocia wynika zatem z wciąż rosnącej długookresowej tendencji poziomu zatrudnienia. Przy spadkowej tendencji długookresowego wzrostu PKB oznacza to, że dynamika wzrostu PKB potrzebna do wygenerowania wzrostu zatrudnienia w gospodarce wydaje się niższa niż w przeszłości. Z drugiej strony sugeruje to, że odzyskanie wysokiego tempa wzrostu produktywności pracy w przyszłości może być utrudnione" - napisano w raporcie NBP.

Autorzy raportu zaznazcają, że rynek pracy w Polsce wiernie podąża za koniunkturą gospodarczą, a okres ostatniego spowolnienia gospodarczego nie odbiega pod tym względem od wcześniejszych epizodów.

"Komponenty cykliczne PKB oraz wszystkich trzech miar zatrudnienia zachowują nie tylko zbieżność w czasie, ale także zgodność co do skali zmienności. Pogłębienie spowolnienia gospodarczego dotyczy też rynku pracy i wiąże się z ujemnymi wartościami komponentu cyklicznego także dla miar zatrudnienia" - napisano.

"Coraz większą rozbieżność widać pomiędzy trendami długookresowymi dotyczącymi PKB oraz zmiennych rynku pracy. Około 2007 roku zachwiana została relacja pomiędzy długookresowym tempem wzrostu PKB oraz wszystkimi trzema miarami zatrudnienia i ta rozbieżność się pogłębia. Badania wskazują, że najsilniej rozbieżność ta ujawnia się w sektorze usługowym, który odpowiada za wzrost zatrudnienia pomimo słabnącej aktywności gospodarczej" - dodano.

"Wyniki te wskazują, że w ujęciu długookresowym w przeliczeniu na jednego pracującego/zatrudnionego przypada +coraz mniejszy+ wzrost wartości wytworzonych dóbr i usług. Przy względnie niskiej prognozowanej dynamice PKB na dwa najbliższe lata skutkować to będzie albo dalszym spadkiem trendu produktywności pracy, albo z zasadniczym odwróceniem trendu zatrudnieniowego" - głosi raport NBP.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansewynagrodzeniabezrobocie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)