Oferta akcji BZ WBK w przyspieszonym book-buildingu, możliwe tylko nieduże dyskonto (analiza)
11.03. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że sprzedaż akcji BZ WBK może odbyć się w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu. Ewentualne dyskonto w ofercie raczej nie będzie...
11.03.2013 | aktual.: 11.03.2013 12:53
11.03. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że sprzedaż akcji BZ WBK może odbyć się w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu. Ewentualne dyskonto w ofercie raczej nie będzie duże. Oferta może cieszyć się dużym zainteresowaniem inwestorów, także zagranicznych, dla których może do być okazja zakupu akcji banku, który ma szanse trafić do WIG 20 i do indeksów regionalnych, w tym MSCI.
"Patrząc na to, co się działo przy podobnych nawisach podażowych Skarbu Państwa, oferta będzie pewnie przeprowadzona szybką ścieżką. Więc albo akcje zostaną sprzedane w szybki sposób, albo będzie decyzja, że warunki nie są odpowiednie i proces zostanie odłożony" - powiedział PAP Marcin Materna, z Millennium Domu Maklerskiego.
BZ WBK podał w poniedziałek, że KBC i Santander powołały konsorcjum banków inwestycyjnych, które przeanalizuje potencjalne opcje sprzedaży akcji BZ WBK w 2013 roku. Dokładny termin sprzedaży akcji ma zależeć od warunków rynkowych.
KBC podał wcześniej, że planuje sprzedać 16,2 proc. akcji połączonego BZ WBK i Kredyt Banku w Secondary Public Offering (SPO).
W grudniu 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego zezwalając na połączenie BZ WBK z Kredyt Bankiem określiła, że free float połączonego banku ma wzrosnąć do 1 kwietnia 2013 r. do co najmniej 25 proc.
"Sprzedaż akcji wynika ze zobowiązania zwiększenia w krótkim terminie free floatu. Nawis podażowy istnieje od momentu zgody Komisji Nadzoru Finansowego na fuzję" - powiedział PAP Piotr Palenik z ING Securities.
Analitycy oceniają jednak, że do transakcji może dojść szybko, w terminie wyznaczonym przez KNF.
"Sprzedaż akcji jest oczekiwana od decyzji KNF. Wydaje się, że termin do końca 2013 roku jest określony asekurancko, a pewnie intencja jest taka, by spełnić zobowiązania wobec KNF" - powiedział PAP jeden z analityków, powiązany z powołanym konsorcjum bankowym.
"Inwestor stara się przywrócić free float w momencie, który jest sprzyjający z punktu widzenia warunków rynkowych, więc nigdy nie jest on określony sztywno" - dodał.
Analityk ocenia, że sprzedaży akcji w przyspieszonym book-buildingu sprzyja fakt, że bank jest dobrze znany inwestorom.
"Inwestorzy, zwłaszcza krajowi, znają spółkę, nie można mówić o skali działań jak przy IPO. Inwestorzy zagraniczni, nawet jeśli byli posiadaczami akcji banku, to je w większości sprzedali przy wezwaniu akcji ogłoszonym przez Santandera. Transakcja jest zapowiedziana jednak od dawna, było dużo czasu, by inwestorzy zagraniczni wyrobili sobie opinię, czy chcą w tym procesie uczestniczyć" - powiedział analityk.
Analitycy są zgodni, że oferta akcji banku może cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, a ewentualne dyskonto nie powinno być duże.
"Rynek od kilku miesięcy wie o tej transakcji i się do niej przygotowuje. Nie sądzę, żeby było problemy z uplasowaniem oferty. Co do ceny, to pewnie zależy od momentu, w którym pakiet trafi na rynek, ale nie spodziewam się dużego dyskonta, cena, tak patrząc dzisiaj, pewnie znalazłaby się w przedziale 250-255 zł" - powiedział PAP Jarosław Lis, zarządzający BPH TFI.
"BZ WBK jest ciekawą ofertą, bank powinien w ciągu najbliższego roku, dwóch lat, wyglądać lepiej na tle całego sektora, zwłaszcza jeśli osiągnie zapowiadane efekty synergii" - dodał.
Zdaniem Materny oferta może być atrakcyjna także dla inwestorów zagranicznych.
"Nawis podażowy w dalszym ciągu powinien wpływać na kurs, chociaż bank jest dobrze oceniany przez rynek, pokazał dobre wyniki. Oferta może być interesująca także dla inwestorów zagranicznych, spółka wejdzie do WIG 20, więc akcje +rozejdą+ się szybko. Obecny free float na giełdzie jest dość mały, a to jest duża spółka" - powiedział Materna.
Zdaniem analityka niska płynność banku sprawić może, że cena w ofercie może być ustalona na stosunkowo wysokim poziomie.
"W trakcie oferty presja cenowa pod kupujących będzie trochę mniejsza - będą oni mieli większą chęć do zakupu tych akcji, bo ryzykują, że jak ich nie kupią to potem trudno to będzie zrobić. Sytuacja ta może sprzyjać temu, że cena w ofercie może być wyższa, niż by to wynikło z doświadczeń z poprzednimi pakietami Skarbu Państwa, gdzie cena była często z dyskontem" - powiedział Materna.
BZ WBK podał w poniedziałek, że w skład konsorcjum wchodzą: Deutsche Bank, Citi, Morgan Stanley, BofA Merrill Lynch, Credit Suisse, KBC Securities and Santander Investment, którzy zostali powołani na globalnych współkoordynatorów i współprowadzących księgę popytu.
Dom Maklerski BZ WBK będzie globalnym współkoordynatorem, współprowadzącym księgę popytu i oferującym.
Goldman Sachs i UBS będą pełnić rolę współprowadzących księgę popytu.
Obecnie Banco Santander ma 75,19 proc. akcji banku, KBC Group NV oraz KBC Bank NV 16,17 proc., a w rękach pozostałych akcjonariuszy jest 8,64 proc.
W grudniu 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie BZ WBK z Kredyt Bankiem.
Zgodnie z wytycznymi KNF free float BZ WBK wzrosnąć ma do co najmniej 25 proc. do 1 kwietnia 2013 r. oraz 30 proc. (lub ostatecznie ponad 30 proc.) do 31 grudnia 2014 r.(PAP)
seb/ pr/ jtt/