Ogólny klimat koniunktury w przemyśle w IV oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w marcu - GUS

20.04. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w marcu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu...

20.04. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w marcu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Wpływa na to poprawa ocen dotyczących bieżącego portfela zamówień i produkcji oraz korzystne prognozy w tym zakresie - podał GUS w komunikacie.

"Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z marca. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco wolniej niż przewidywano przed miesiącem" - napisano w komentarzu.

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 1 (w marcu minus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (w marcu odpowiednio 17 proc. i 18 proc. jednostek)
. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na poprawę ocen dotyczących portfela zamówień ogółem wpływa wzrost zagranicznego portfela zamówień, przy mniej pesymistycznych ocenach portfela krajowego. Przedsiębiorcy wskazują na poprawę bieżącej produkcji. Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są optymistyczne. Stan zapasów wyrobów gotowych przekracza poziom uznawany za odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania" - napisano.

Z badań wynika, że regulowanie bieżących zobowiązań finansowych nadal odbywa się ze znaczącymi trudnościami.

"Trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych są nadal znaczące, choć mniejsze niż w ubiegłym miesiącu. Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z marca" - napisano.

Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco mniej znaczące niż zapowiadali w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż przewidywano w marcu.

WYKORZYSTANIE MOCY PRODUKCYJNYCH

"Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 75 proc. (w styczniu bieżącego roku i przed rokiem 73 proc.). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych w podmiotach prowadzących działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalacji maszyn i urządzeń oraz u producentów: pozostałego sprzętu transportowego, maszyn i urządzeń, chemikaliów i wyrobów chemicznych, odzieży" - napisano.

GUS podał, że w kwietniu 15 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 69 proc. jako wystarczające, a 16 proc. jako zbyt małe. (PAP)

mak/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansegusgiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)