Trwa ładowanie...

Opłaty lokalne w Trójmieście bez większych zmian

Niewielka podwyżka opłat za wodę i ścieki oraz zmiana stawek za odbiór śmieci czekają w 2016 r. gdynian.

Share
Opłaty lokalne w Trójmieście bez większych zmian
Źródło: WP.PL, Fot: Jacek Dominski/REPORTER
d3z1p2x

W Sopocie będzie nieco niższa opłata za posiadanie psa. W całym Trójmieście nieznacznie obniżono podatki od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

W Sopocie wysokość opłaty za dostarczenie wody i odbiór ścieków nie ulegnie zmianie. Opłata ta wyniesie - tak jak dotychczas - 9,37 zł brutto za metr sześc., choć zmianie ulegną wysokości obu składników opłaty: w porównaniu z 2015 r. cena metra sześc. wody zwiększy się o 10 gr (z 3,01 zł do 3,11 zł), a cena za odbiór metra sześc. ścieków - zmniejszy się o 10 gr (z 5,67 zł do 5,57 zł).

d3z1p2x

Jak wyjaśniła Anna Dyskińska z sopockiego magistratu, podwyższenie opłat za dostawę wody wiąże się z wybudowaniem nowoczesnej stacji uzdatniania wody przy ul. Bitwy pod Płowcami. Z kolei obniżka opłat za odbiór ścieków związana jest z modernizacją sieci kanalizacji sanitarnej. - Dzięki tej inwestycji kanalizacja została uszczelniona i wyeliminowano napływ wód deszczowych, tym samym zmniejszyła się ilość ścieków przesyłanych do oczyszczenia - poinformowała Dyksińska.

W Gdańsku stawki opłat za wodę i odbiór ścieków nie zmienią się. Firma Saur Neptun Gdańsk planowała wprowadzenie podwyżki na poziomie 63 gr (6,42 proc.), ale - po negocjacjach z miastem - ceny pozostały na dotychczasowym poziomie (już trzeci rok z rzędu). Opłaty te wyniosą: 4,05 zł za dostarczenie metra sześć. wody oraz 5,76 zł za odbiór metra sześć. ścieków, co daje w sumie 9,81 zł.

Tylko w Gdyni stawki opłat za wodę i odbiór ścieków zostaną nieznacznie podwyższone. Za dostarczenie metra sześc. wody dostawca będzie pobierał 3,66 zł (w 2015 r. było to 3,65 zł), a za odbiór metra sześc. ścieków trzeba będzie zapłacić 5,02 zł (w 2015 r. to 4,86 zł). W sumie więc opłata wyniesie 8,68 zł za metr sześc. (w mijającym roku to 8,51 zł ).

Opłaca się segregować śmieci

W efekcie decyzji gdyńskiego samorządu w tym mieście zmienią się stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 stycznia 2016 r. mieszańcy segregujący odpady zapłacą miesięcznie: 16 zł (o złotówkę mniej niż dotychczas), gdy zajmują lokal o powierzchni do 45 m kw., 26 zł (o 2 zł mniej) w przypadku lokalu o powierzchni 45-60 m kw., 30 zł (2 zł mniej) w przypadku lokalu o powierzchni 60-80 m kw. oraz 37 zł (o 2 zł mniej) w przypadku lokalu o powierzchni powyżej 80 m kw.

d3z1p2x

Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, zapłacą stawki dwa razy wyższe niż w przypadku osób segregujących śmieci (odpowiednio - 32, 52, 60 i 74 zł przy dotychczasowych stawkach 25, 42, 48 i 58 zł). Jak zaznaczają władze Gdyni, podwyżka opłat ma stanowić zachętę do segregacji odpadów.

Nieruchomości i bilety bez zmian

W Sopocie podatek od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych wynosić będzie od 1 stycznia 0,75 zł za metr kw., co oznacza podwyżkę w wysokości 1 gr. Użytkownicy budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, zapłacą natomiast nieco mniej - 22,86 zł za metr kw. (w 2015 roku było to 23,02 zł za metr).

Identyczne stawki jak w Sopocie obowiązywać będą w 2016 r. w Gdańsku i w Gdyni. W przypadku obu tych miast oznacza to pozostawienie na dotychczasowym poziomie stawki za metr kw. powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych i nieznaczną obniżkę w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza (w 2015 r. opłata ta wynosiła w obu miastach 23,13 zł za metr kw.).

Zarówno Gdynia, jak i Gdańsk nie przewidują na razie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Oznacza to, że zmianie nie ulegną też ceny biletów w Sopocie, które to miasto korzysta z usług przewoźników z dwóch sąsiednich miast.

d3z1p2x

Mieszkańcy Sopotu zapłacą w nowym roku nieco mniej za posiadanie psa. Opłata ta wyniesie 66 zł (przy 68 zł w 2015 r.). Z opłaty tej zwolnieni zostaną jednak m.in. posiadacze psów wziętych ze schroniska, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz - w niektórych przypadkach - osoby powyżej 65 roku życia. W Gdańsku i Gdyni opłaty za posiadanie psa nie obowiązują - zniesiono je przed kilkoma laty.

d3z1p2x

Podziel się opinią

Share
d3z1p2x
d3z1p2x