Trwa ładowanie...
opłaty sądowe

Opłaty sądowe jednak mocno w górę. Kolejne podejście Zbigniewa Ziobry

Najpierw była zapowiedź drastycznych podwyżek opłat sądowych, potem Ministerstwo Sprawiedliwości pod krytyką się ugięło się i zapowiedziało konsultacje. Najnowszy projekt zakłada jednak powrót do pierwotnej wersji.

Share
Opłaty sądowe jednak mocno w górę. Kolejne podejście Zbigniewa Ziobry
Źródło: Forum
d43hczx

Jak pisze "Fakt", konsultacje trwały pół roku i 21 maja resort Zbigniewa Ziobry przedstawił kolejną wersję projektu, zakładającą powrót do proponowanych w listopadzie podwyżek.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonywało wówczas, że chodzi o dostosowanie wysokości opłat do realiów oraz o odciążenie sędziów.

Wideo: ministerstwo rezygnuje z kontrowersyjnego pomysłu

Największe kontrowersje wzbudziła wówczas zapowiedź podwyższenia opłaty za rozwód z 600 do 2000 zł. Resort Zbigniewa Ziobry w uzasadnieniu projektu napisał, że podwyżka ta ma służyć "wzmocnieniu instytucji małżeństwa".

d43hczx

Rzecznik ministerstwa mówi "Faktowi", że w czwartek odbędzie się konferencja uzgodnieniowa i resorty jeszcze raz będą przedstawiać swoje uwagi do projektu.

Przedstawiciel resortu zapewnia, że opłaty za rozwody na pewno nie wzrosną.

Jeśli pozostałe wzrost opłat zostanie przeforsowany, podstawowa opłata sądowa od pisma podlegającego opłacie wzrośnie z 30 zł do 100 zł. Także 100 zł będzie wynosić opłata podstawowa w sprawach spadkowych, gospodarczych czy dotyczących ksiąg wieczystych.

Obecnie za pisemne uzasadnienie wyroku w ogóle się nie płaci, ale może pojawić się opłata 100 zł. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że Polacy często bez potrzeby składają wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku, co odciąga sędziów od ważniejszych spraw.

Drastyczny wzrost opłat może nie ominąć także polskich firm. Zgodnie z propozycją Zbigniewa Ziobry, spółki zapłacą aż 5000 zł za pozew o rozwiązanie spółki lub wyłączenie wspólnika. Obecnie opłata wynosi 2000 zł.

d43hczx

Podziel się opinią

Share
d43hczx
d43hczx