"Opowieści grozy" dyskryminowanych matek trafią do resortu pracy

31 października, czyli w święto Halloween,
Fundacja MaMa w ramach akcji "Opowieści grozy" zamierza dostarczyć
wiceminister pracy i polityki społecznej Joannie Kluzik-
Rostkowskiej nadesłane do Fundacji historie matek, które spotkały
się z dyskryminacją w pracy.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej prezes Fundacji Sylwia Chutnik, "przekażemy zebrane historie do resortu pracy i polityki społecznej, aby rząd podjął działania mające na celu poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy" - powiedziała.

Jak wyjaśniła, wśród nadesłanych od początku października opowieści kobiet są historie m.in. o dyskryminacji przyszłych matek w pracy - zwalnianiu po powrocie z urlopu wychowawczego oraz o problemach z dostępem do opieki dla dzieci w przedszkolu.

Julia Kubisa z Fundacji podkreśliła, że problemy kobiet na rynku pracy wynikają często z fałszywych stereotypów i uprzedzeń wobec matek - m.in. takich, że kobieta w ciąży jest zbyt kosztownym pracownikiem, że matka nie myśli o pracy, tylko o swoim dziecku i nie angażuje się w rozwój firmy oraz że wciąż bierze dni wolne, aby zajmować się chorym dzieckiem.

_ Tymczasem większość kosztów zwolnienia kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego pokrywa ubezpieczyciel, pracujące matki są bardzo efektywne, ponieważ nie trwonią czasu na plotki, aby nie zostawać po godzinach, zaś zwolnienie z powodu choroby dziecka przysługuje także ojcom _ - podkreśliła Kubisa.

Zwróciła uwagę, że polityka prorodzinna polskiego rządu koncentruje się na rodzinach wielodzietnych oraz kobietach bezrobotnych.
_ Rząd nie podejmuje żadnych inicjatyw mających pomóc pracującym matkom, gdy tymczasem w Polsce pośród kobiet powyżej 15. roku życia - według danych GUS z 2005 r. - pracuje 38,5 procent _ - zaznaczyła Kubisa.

Według Fundacji, rząd powinien zorganizować opiekę dla pracujących lub poszukujących pracy rodziców oraz zachęcać pracodawców do wprowadzania elastycznych form zatrudnienia dla kobiet wracających z urlopów macierzyńskich.

Wszystkie dotychczas nadesłane "opowieści grozy" można przeczytać na stronie www.fundacjamama.pl. Do końca października Fundacja czeka na kolejne historie.

Fundacja MaMa działa od czerwca 2006 roku, a jej celem jest m.in. działanie na rzecz likwidacji dyskryminacji matek w życiu publicznym, na rynku pracy, w społeczeństwie i kulturze, promowanie praw kobiet i matek oraz publikacji poświęconych problematyce kobiecej. Fundacja zamierza m.in. organizować spotkania, kampanie, konferencje i wystawy, a na stronie internetowej prowadzić forum i oferować porady ekspertów.

Źródło artykułu:PAP
kobietaprawodyskryminacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)