Trwa ładowanie...

Ostatni miesiąc na złożenie wniosku o dodatek. Cztery miliony rodzin wciąż zwlekają

Kończy się czas na złożenie wniosku o dodatek osłonowy, który rząd wprowadził już na początku tego roku. Z najnowszych doniesień wynika, że po pieniądze nie zgłosiła się nawet połowa z siedmiu milionów uprawnionych gospodarstw domowych. A niektórzy mogą dostać nawet prawie półtora tysiąca złotych. W sumie rząd zarezerwował na tę formę wsparcia ponad cztery miliardy złotych.

Dodatek osłonowy może wynieść niemal półtora tysiąca złotych. Został ostatni miesiąc, by złożyć wniosekDodatek osłonowy może wynieść niemal półtora tysiąca złotych. Został ostatni miesiąc, by złożyć wniosekŹródło: Adobe Stock, fot: serQ
d4gngmu
d4gngmu

Na Polaków wciąż czekają ponad dwa miliardy złotych, które są do rozdysponowania w ramach dodatku osłonowego - ustalił "Fakt". Jak podaje dziennik, z danych Ministerstwa Klimatu wynika, że na razie dodatki w łącznej kwocie 1,4 mld zł trafiły tylko do około 2,5 mln gospodarstw domowych.

Ostatni dzwonek

Tymczasem do pomocy uprawnionych jest siedem milionów rodzin, czyli ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Pieniędzy nie dostało więc wciąż około 4,5 mln rodzin, a do rozdania pozostało około 2,6 mld zł.

Żeby jednak dostać wsparcie, trzeba złożyć wniosek, a to można zrobić już tylko przez miesiąc - do 31 października. To już naprawdę ostatni dzwonek, biorąc pod uwagę, że o dodatek osłonowy można się ubiegać od początku roku. Wniosek trzeba dostarczyć do urzędu gminy albo urzędu miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Można to też zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. Wzór wniosku można pobrać np. na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu: https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-oslonowy.

d4gngmu

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rząd nie radzi sobie z kryzysem energetycznym. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Panuje chaos"

Dodatek osłonowy został wymyślony już pod koniec ubiegłego roku, kiedy rząd przygotowywał tarczę antyinflacyjną. Już wtedy gabinet Mateusza Morawieckiego szukał rozwiązań, które mają pomóc Polakom w walce z drożyzną, mimo że wówczas inflacja nie przekraczała 10 proc. Dla porównania - w piątek GUS podał, że we wrześniu 2022 roku wzrost cen sięgnął już 17,2 proc.

Dodatek osłonowy - ile i dla kogo

Dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Przy jednoosobowym gospodarstwie dodatek wynosi 400/500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł.

d4gngmu

Przy gospodarstwie dwu- lub trzyosobowym jest to 600/750 zł, o ile dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Przy gospodarstwie cztero- lub pięcioosobowym - 850/1062,5 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. W gospodarstwie sześcioosobowym lub liczniejszym to 1150/1437,5 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Wyższy dodatek osłonowy - w wysokości 500, 750, 1062,5, 1437,5 zł - przysługuje tym gospodarstwom domowym, które spełniają kryteria dochodowe wynikające z ustawy oraz ich główne źródło ogrzewania jest zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Aby ubiegać się o wyższy dodatek, niezbędnym warunkiem jest złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB).

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że dodatek jest przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosi 20 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gngmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gngmu