Paged zainteresowany kupnem Sklejki-Pisz, ale ocenia, że MSP sprzedaje za drogo

27.05. Warszawa (PAP) - Paged podtrzymuje zainteresowanie prywatyzacją Sklejki-Pisz, jednak prezes giełdowej spółki ocenia, że zaproponowana przez ministerstwo skarbu wycena...

27.05. Warszawa (PAP) - Paged podtrzymuje zainteresowanie prywatyzacją Sklejki-Pisz, jednak prezes giełdowej spółki ocenia, że zaproponowana przez ministerstwo skarbu wycena sprzedawanych aktywów jest zbyt wysoka.

"Paged jest zainteresowany prywatyzacją, jednak cena ta jest za wysoka. Obecne przepływy pieniężne Sklejki Pisz nie pozwalają wyceniać spółki na takim poziomie. Poza tym Pisz ma problemy na rynku ze swoją pozycją (spółka systematycznie od kilku lat traci udziały) i wiele innych problemów organizacyjnych" - powiedział PAP Daniel Mzyk, prezes Pagedu.

"Na tak zmiennym rynku jak obecnie i tak kruchej sytuacji u głównych konsumentów sklejki, Pisz będzie miał problemy, żeby wypracować zyski" - dodał.

Zdaniem Mzyka, w obecnych warunkach resort skarbu mniej może liczyć na duże zainteresowanie ofertą i najprawdopodobniej będzie musiał zweryfikować swoje oczekiwania.

"Na to liczymy, przystępując do rokowań" - powiedział prezes.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło do składania ofert w pisemnym przetargu na kupno 85 proc. akcji Sklejki Pisz. W sumie resort chce sprzedać 25,33 mln papierów, dla których minimalną cenę wyznaczono na 2,37 zł za sztukę, co oznacza, że minimalna wartość oferty to ok. 60 mln zł.

Termin składania ofert ustalono na 30 czerwca tego roku, a wybór najkorzystniejszej oferty powinien nastąpić w ciągu 30 dni roboczych od ostatecznego terminu składania propozycji.

Uprawnionym pracownikom spółki przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji firmy.

Skarb Państwa ma 100 proc. akcji spółki w Piszu. Jest ona liderem polskiego rynku sklejki i odpowiada za jedną czwartą produkcji w kraju.

Fabryka produkuje także listwy sklejkowe oraz płytę stolarską. Specjalizuje się też w produkcji wysokiej jakości m.in. sklejki brzozowej i sosnowej. Wyroby produkowane są z drewna krajowego i egzotycznego.

Około 70 proc. swoich wyrobów fabryka sprzedaje za granicę. Sklejka-Pisz wciąż inwestuje w rozwój podstawowej działalności, czyli w produkcję sklejki płaskiej i jej dalszy przerób, która przynosi przedsiębiorstwu 85 proc. przychodów.

Informacje o zamiarze sprzedaży Sklejki Pisz przez resort skarbu pojawiły się w 2001 roku. Najpierw spółka miała zostać sprzedana w przetargu. Następnie resort skarbu zdecydował, że spółka trafi na GPW, co miało nastąpić w roku 2005. Potem plan IPO Sklejki Pisz przesunięto na rok 2007.

W sierpniu roku 2007 prospekt Sklejki Pisz trafił nawet do KNF. Jednak w lipcu roku 2008 resort zrezygnował z upublicznienia Sklejki Pisz z powodu dekoniunktury na rynku drzewnym.

Od września 2008 roku ministerstwo zaczęło zapraszać podmioty do kupna 85 proc. akcji Sklejki Pisz. W grudniu 2008 roku spółka Paged-Sklejka złożyła wiążącą ofertę warunków kupna Sklejki Pisz.

We wrześniu 2009 roku wyłączność negocjacyjna została udzielona kolejnej firmie - Zakładom Przemysłu Sklejek Biaform. Jednak jeszcze w tym samym miesiącu resort zdecydował się odstąpić od negocjacji.

Ostatecznie w październiku ubiegłego roku resort podał, że zakończył ten etap prywatyzacji Sklejki Pisz bez rozstrzygnięcia. Obecnie po raz kolejny MSP rozpoczyna prywatyzację Sklejki Pisz.

Monika Borkowska (PAP)

morb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
pagedmsppaged sa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)