Palety plastikowe jako higieniczny i ekonomiczny nośnik towarów
Palety są nieodzowną składową praktycznie każdego łańcucha dostaw. Przekonajmy się zatem, co w tej materii ma do zaoferowania Schoeller Allibert, jeden z globalnych liderów w produkcji opakowań zwrotnych z tworzyw sztucznych.
Palety plastikowe wypierają drewniane
Posługując się analogią rodem z lekcji języka polskiego w szkole średniej, katalog Schoeller Allibert powinien być lekturą obowiązkową każdego, kto chce zdać egzamin dojrzałości z efektywności w logistyce. Firma od ponad 60 lat projektuje i dostarcza na rynek rozwiązania szyte na miarę zróżnicowanych potrzeb jej klientów — firm rozlokowanych na kilku kontynentach. Wśród produktów Schoeller Allibert nie mogło oczywiście zabraknąć pełnej gamy palet wykonanych z wysokogatunkowego plastiku. Wykorzystanie tworzyw sztucznych do produkcji opakowań logistycznych staje się trendem, który odsuwa w cień tradycyjne rozwiązania.
Świetnym przykładem są tutaj palety plastikowe, które wyraźnie przewyższają swoje drewniane odpowiedniki. Tworzywa nie przyswajają wilgoci, a przez to nie ulegają odkształceniom i nie tracą swoich pierwotnych właściwości mechanicznych. Można je przechowywać na zewnątrz, bez uszczerbku na ich kondycji. Plastiki są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż drewno, są także "nietykalne" dla insektów, przez co nie podlegają obowiązkowej fumigacji w transporcie międzynarodowym. Pracownicy magazynów podkreślają, że palety zrobione z tworzywa są relatywnie lekkie i nie powodują zagrożenia w postaci drzazg i przetarć. Takie prozaiczne kwestie również mogą rzutować na ciągłość procesów w centrach logistycznych.
Pełen wybór palet w jednym miejscu
Wszystko to sprawia, że coraz więcej firm decydujących się na modernizację floty pojemników sięga po palety wykonane z tworzywa. Taka decyzja może generować większe koszty, jednak należy traktować ją jak inwestycję, która szybko się zwróci. Palety plastykowe będą służyć bowiem przez lata, podczas gdy modele wykonane z drewna trzeba będzie wymieniać co kilka miesięcy, a nawet tygodni.
Wiele przedsiębiorstw, które podjęły decyzję o przejściu na palety z plastiku, wybiera właśnie ofertę Schoeller Allibert, jednego z pionierów w tym segmencie rynku. Obecnie w swoim portfolio kierowanym na rynek polski firma posiada aż 70 wariantów palet plastikowych, różniących się między sobą gabarytami, konstrukcją i przeznaczeniem. Dodajmy, że większość z nich jest dostępna w opcji sprzedaży, ale niektóre z nich można wynająć.
Możliwość wypożyczenia jest kuszącą propozycją do projektów biznesowych, które chcą zapewnić sobie najwyższy poziom elastyczności i nie wiązać się umową na stałe. Osoby zainteresowane wynajmem floty palet lub innych pojemników logistycznych mogą skonsultować się bezpośrednio z doradcą Schoeller Allibert celem omówienia konkretnego projektu biznesowego.
Czterech muszkieterów spedycji: trwałość, higieniczność, automatyzacja i recykling
Palety od Schoeller Allibert można opisać przez pryzmat wielu kategorii. Ograniczając się do kluczowych kwestii, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- Trwałość: do budowy palet wykorzystano HDPE lub PP – materiały odporne na uderzenia, wilgoć, tarcie oraz pracujące w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu cykl życia palety może wynieść nawet kilka lat, bez konieczności kłopotliwej konserwacji.
- Higieniczność: zastosowanie wspomnianych tworzyw oraz maksymalne uproszczenie konstrukcji procentuje nie tylko niższą awaryjnością, ale także wyższym poziomem higieny palety. Produkty z tworzywa można swobodnie myć z użyciem detergentów lub wody. Prosta budowa sprawia, że woda nie pozostaje w zakamarkach, dzięki czemu wilgoć jest szybko odprowadzana z powierzchni palety. Dodajmy, że modele wyposażone w perforowany pokład zapewniają lepszą cyrkulację powietrza i chłodzenie ładunku. Wszystko to sprawia, że niektóre palety plastikowe z powodzeniem mogą być wykorzystane do transportowania i przechowywania produktów spożywczych.
- Automatyzacja: Schoeller Allibert projektuje rozwiązania przyszłości. Idealnie wpisują się w to palety przygotowane do pracy na zautomatyzowanych magazynach i podajnikach. Jedną z cech świadczących o tym, że dany produkt nadaje się do zautomatyzowanej logistyki jest opcja zastosowania technologii SmartLink®, ułatwiającej śledzenie i ewidencję ładunków.
- Recykling: palety z tworzywa autorstwa Schoeller Allibert nadają się recyklingu, przez co po zakończeniu cyklu życia nie generują dodatkowych odpadów, a stają się tworzywem, z którego robi się kolejne opakowanie.